Kalıcı mıknatıslı senkron motorun vektör kontrol tekniği ile denetimi
Control of vector controlled permanent magnet synchronous motor
  1. Tez No: 133489
  2. Yazar: MEHMET CİHAT ÖZGENEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNGÖR BAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
KALICI MIKNATISLI SENKRON MOTORUN VEKTÖR KONTROL TEKNİĞİ İLE DENETİMİ (Doktora Tezi) M.Cihat ÖZGENEL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Kasım 2003 ÖZET Bu tezde, kalıcı mıknatıslı senkron motora vektör kontrol yöntemi uygulanarak motorun moment ve hız denetimi yapılmıştır. Vektör kontrol yöntemi ile kalıcı mıknatıslı senkron motorun yabancı uyartımlı doğru akım motoru gibi mükemmel dinamik performans göstermesi amaçlanmaktadır. Stator akımlarının moment ve manyetik akı bileşenleri birbirlerinden bağımsız olarak kontrol edilebilmiştir. Denetim sistemi Analog Devices ADMC401 motor kontrol kartı ile tamamen sayısal denetim yapılarak gerçekleştirilmiştir. Motorun moment ve hız kontrolü için iki geri besleme kullanılmıştır. Simülasyon ve deney amaçları için bir algoritma geliştirilmiştir. Motorun simülasyon ve deneysel çalışmaları yapılarak elde edilen sonuçlar değerlendirilmiş ve vektör kontrolü uygulanan kalıcı mıknatıslı senkron motorun yüksek performans ve konumlama uygulamalarında yabancı uyartımlı doğru akım motorlarının yerine başarı ile kullanılabileceği görülmüştür. Bilim Kodu : 626.01.01 Anahtar Kelimeler : Kalıcı mıknatıslı senkron motor, vektör kontrolü, sayısal denetim Sayfa Adedi : 121 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Güngör BAL
Özet (Çeviri)
CONTROL OF VECTOR CONTROLLED PERMANENT MAGNET SYNCHRONOUS MOTOR (Ph.D. Thesis) M. Cihat ÖZGENEL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY November 2003 ABSTRACT In this thesis, torque and speed control of a permanent magnet synchronous motor has been implemented using vector control technique. The reason of using the vector control is to control permanent magnet synchronous motor similar to a dc-motor, giving excellent dynamic performance. The torque and flux components were decoupled and independently controlled. The control system was digitally implemented using microcomputer with Analog Devices ADMC401 motor controller board. Two feedbacks for controlling torque and speed of the motor were used. An algorithm was developed for both simulation and experimental purposes. Simulation and experimental studies were made and then the obtained results were evaluated. It was seen that the vector controlled permanent magnet synchronous motor can be implemented for high performance and positioning applications in comparison with external excited dc motor. Science Code : 626.01.01 Key Words : Permanent magnet synchronous motor, vector control, numerical control Page Number : 121 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Güngör BAL