Bazı maksimumlu ve minimumlu fark denklemlerinin periyodikliği ve kararlılığı üzerine bir çalışma
A study on the stability and periodicity of some difference equations with maximum and minimum
  1. Tez No: 237365
  2. Yazar: ALİ GELİŞKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ÇİNAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, maksimumlu ve minimumlu fark denklemleri ile ilgili yapılmış bazı çalışmalar hakkında bilgi verildi.İkinci bölümde, fark denklemleri ile ilgili genel tanım ve teoremler verildi.Üçüncü bölümde, A pozitif bir reel sayı ve r(-1) ile r(0) da pozitif rasyonel sayılar olmak üzere, x(-1)=A^r(-1) ve x(0)=A^r(0) başlangıç değerleri için x(n+1)=max{x(n),A}/x(n-1) fark denkleminin çözümlerinin periyodikliği incelendi.Dördüncü bölümde ise A>0 ve 0
Özet (Çeviri)
This study consists of four sections. In the first section, information about some difference equations with maximum and minimum studied before is given.In the second section, general definitions and theorems about difference equations are given.In the third section, the periodicity of solutions of the difference equation x(n+1)=max{x(n),A}/x(n-1), where A>0 and initial conditions x(-1)=A^r(-1) and x(0)=A^r(0) for r(-1), r(0) are positive rational numbers is investigated.In the fourth section, the stability and periodicity of positive solutions of the difference equation x(n)=max{A/x(n-1),1/x(n-3)^alpha}, where A>0 and 0