Bazı özel sayı tipleri ile tanımlanan Cauchy-Toeplitz ve Cauchy-Hankel yapısındaki matrislerin normları için sınırlar
Bounds for norms of matrices which defined with some special number types same structure to Cauchy-Toeplitz and Cauchy-Hankel matrices
  1. Tez No: 237366
  2. Yazar: MEHMET AKBULAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ BOZKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada matris ve sayı dizisi kavramlarını birleştirdik. Bazı sayı dizilerine bağlı olan Toeplitz, Hankel, Circulant, Cauchy-Toeplitz ve Cauchy-Hankel yapısındaki matrisler tanımladık ve bu matrislerin Öklid ve spektral normları için alt ve üst sınırları araştırdık. Elde edilen sınır değerleri ve gerçek norm değerlerini tablolar üzerinde kıyasladık. Ayrıca bu matrislerin determinantını, Öklid ve spektral norm değerlerini hesaplayan Maple (Maple 12) prosedürlerini verdik.
Özet (Çeviri)
In this study, we combined matrix and integer sequence consepts. We defined Toeplitz, Hankel, Circulant, Cauchy-Toeplitz and Cauchy-Hankel matrices depending on some integer sequences and investigated upper and lower bounds for the Euclidean and spectral norms of these matrices. We compared these upper and lower bound values with real values on tables. Also, we gave some Maple (Maple 12) procedures, which calculate determinants, Euclidean and spectral norm values of these matrices.