İki eksende salınım yapan sarsma tablası tasarımı ve performansının iyileştirilmesi
Design of a shaking table oscillating in two-axis and improvement of its performance
  1. Tez No: 237364
  2. Yazar: ALPER TORUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÇUNKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmanın amacı, deprem sırasında dünyanın içyapısında oluşan dalgaların yeryüzünde yansıması olarak oluşan, yapıların yıkılmasında önemli bir etken olarak görülen, yeryüzü dalgası L(Love) dalgalarının deneysel olarak elde edilmesidir. Çalışmada sistem mekanik, elektronik ve yazılımsal olarak tasarlanmıştır. Deprem dalgaları 2 adet 3 faz asenkron motorun milinden alınan dairesel hareketin doğrusallaştırılması ile gerçekleştirilmiştir. İndüksiyon motorları tek faz - üç faz dönüşümü yapan ve vektör kontrol tekniği kullanan değişken hızlı AC sürücüler ile kontrol edilmiştir. Sürücüde bulunan RS-485 arayüzündeki Modbus RTU protokolü motor sürücüleri ile bilgisayar arasındaki seri haberleşme ağında kullanılmıştır. Sistemin çalışması sırasında mikrokontrolör (PIC) tarafından ölçülen ivme değerleri, sistemin performansının iyileştirilmesinde kullanılan bulanık kontrole aktarılmaktadır. Elde edilen veriler olayın simülasyonları için geliştirilen görsel bir programlama dili ile bilgisayarın seri portu üzerinden veri tabanında saklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to experimentally obtain the waves on the outer surface called L(Love) waves which occur on the crust of the earth as reflections of waves forming in the inner structure of the earth during an earthquake and which are regarded as important factors in collapse of buildings. In this project, system has been designed mechanically, electronically and on a software simulation. The earthquake waves are formed by linearising circular motions obtained from shafts of two 3-Phase asynchronous motors. The induction motors are controlled by variable speed AC drivers which convert 1 phase into 3 phase and which use vector control technique. Modbus RTU on the interface of these drivers? RS-485 is used on the network of serial communication between the motors? drivers and the computer. The acceleration values measured by the microcontroller while the system is operating transfer data to the fuzzy controller which are used to improve the system performance. The data acquired have been stored in a database over a computer serial port with a visual software language developed for the simulation of the process.