Theoretical foundations of axion particles
Axion parçacıklarının teorik temelleri
  1. Tez No: 237375
  2. Yazar: CEMİLE EZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ARIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
CERN'de bu sene başlayacak olan LHC deneyinde bulunması beklenen Higgsparçacığı Standart Model'in açıklayamadığı fenomenlerden biri olan kuark ve leptonlarınkütle kazanım mekanizmasını açıklamak üzere öngörülmüştür. Standart Modelinbir başka açıklayamadığı fenomen ise bu modelde ki kuvvetli ve zayıf etkileşmelerinbirleştirilmesinden doğan kuvvetli CP bozulumudur. Bu problemin anlaşılır olabilmesiiçin öncelikle instanton özelliklerinin ve kuark karışımı konusunun iyice anlaşılabilirolması gereklidir. Tezimde, anladığım şekliyle bu olaylara açıklık getirdim ve kuvvetliCP bozulumu probleminin axion parçacıklarıyla olan çözümüne yer verdim.
Özet (Çeviri)
The Standard Model of particle physics has solved the problem of giving massesto quarks and leptons by introducing the Higgs particle which soon will be searched atthe Large Hadron Collider at CERN. Another problem of the Standard Model is thestrong CP violation problem which arises due to the interplay between the strong andweak sectors of the model. An understanding of this problem requires understandingthe instantons and the quark mixing. In this thesis I present my understanding of thesetopics and consider how the strong CP violation problem can be solved by introducingthe axion particle.