Öğretmen ve öğretmen adaylarının biyoteknoloji ile ilgili temel terim ve kavramları anlama ve algılamalarının araştırılması
The investigation of basic knowledge and concepts about biotecnology of biology teachers and biology teacher candidates
  1. Tez No: 237376
  2. Yazar: PINAR ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİHA ERİŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmen ve öğretmen adaylarının biyoteknoloji ile ilgili temel terim ve kavramları anlama ve algılamalarını tespit etmektir. Bu amaçla hazırlanan 44 soruluk test, Konya ilinde farklı okullarda görev yapan biyoloji öğretmenlerine ve Selçuk üniversitesi eğitim fakültesi biyoloji öğretmenliği tezsiz yüksek lisans son sınıf öğrencilerine uygulanmıştır.Araştırmanın sonuçları SPSS paket programı kullanılarak test edilmiştir. Elde edilen veriler t-testi ve faktör analizi yöntemleri ile değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to search on teachers and trainee teachers ability of understanding and recognizing about main terms and concepts related to biotechnology.44 questioned biotecnology test prepared for this aim has been applied on the teachers of biology service working at different schools in Konya province and the master students without thesis at last class in education at Selçuk UniversityData of the study was analyzed by using SPSS packet program. Obtained data were analyzed by using t-test and one-way variance analysis