Porphyromonas gingivalis lipopolisakkaritinin insan gingival fibroblastları üzerine etkisi
The effect of Porphyromonas gingivalis lipopolysaccharide on the human gingival fibroblasts
- Tez No: 237384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA S. HAKKI, PROF. DR. YUSUF DURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Genetik, Mikrobiyoloji, Dentistry, Genetics, Microbiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada; Porphyromonas gingivalis (P. gingivalis)'in önemli virülans faktörlerinden Lipopolisakkarit (LPS)'sinin gingival fibroblast (GF)'lerin, proliferasyonu, hücre canlılığı ayrıca immün modülasyon ve bağ dokusu organizasyonunda önemli rolü olan sitokinlerin, enzimlerin mRNA ekspresyonları üzerine etkisi incelendi.Farklı konsantrasyonlarda P. gingivalis LPS'siyle muamele edilen GF'lerin hücre canlılığı 24. ve 96. saatlerde 3-[4,5-dimethylthiazol-2-yl]-2,5-diphenyl tetrazolium bromide (MTT) analiziyle; hücre proliferasyonu ise 3, 5, 8 ve 12. günlerde yapılan hücre sayımlarıyla gerçekleştirildi. Porphyromonas gingivalis LPS'siyle muamele edilen GF'ler üzerinde proenflamatuvar sitokinlerin yanı sıra ekstrasellüler matriks (EM) yıkımından sorumlu olan matriks metalloproteinaz (MMP)'ler ve bu enzimlerin doku inhibitörleri olan (Tissue inhibitors of metalloproteinase; TIMP)'ların mRNA ekspresyonlarına olan etkisi quantitative polymerase chain reaction (Q-PCR) ile incelendi. Bu amaçla farklı konsantrasyonlarda LPS muamelesi sonrası 3. ve 8. günlerde RNA izole edilerek cDNA sentezi gerçekleştirildi.Hücre canlılığının değerlendirildiği MTT sonuçlarına göre hem 24 hem de 96. saatte P. gingivalis LPS'sinin farklı konsantrasyonlarda kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmedi (p>0.05). Proliferasyon deneylerinde ise 3, 5 ve 12.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of Lipopolysaccharide (LPS), one of the important virulence factors of Porphyromonas gingivalis (P. gingivalis), on the gingival fibroblast (GF) proliferation, cell survival as well as mRNA expressions of enzymes and cytokines that have significant roles in immune modulation and connective tissue organization, were investigated.Cell survival rate of GFs that were treated with different P. gingivalis LPS concentrations were evaluated with 3-[4,5-dimethylthiazol-2-yl]-2,5-diphenyl tetrazolium bromide (MTT) at 24 th and 96 th hours. Cell proliferation was determined by counting cells on days 3, 5, 8 and 12. The effects of Porphyromonas gingivalis LPS on GF were determined with quantitative polymerase chain reaction (Q-PCR) analysis of mRNA expressions of matrix metalloproteinases (MTTs) that are responsible from extracellular matrix (EM) destruction and the tissue inhibitors of metalloproteinase enzymes (TIMPs) in addition to the determination of their effects on proinflammatory cytokines. Thus, total RNAs from GFs with different concentrations of LPS treatments were isolated on days 3 th and 8 th and cDNAs were synthesized on these RNAs.According to the results of MTT assay where cell survivals were evaluated, no statistically significant difference from the control group was detected on either 24 th or 96 th hours after treatments with different concentratios of P. gingivalis LPS (p>0.05).