Porphyromonas Gingivalis lipopolisakkariti ile uyarılmış periodontitis modellerinde D vitamini ve alendronatın insan kaynaklı periodontal ligament kök hücrelerinin farklılaşmasına etkisi
The effect of vitamin D and alendronate on the differentiation of human periodontal ligament stem cells in periodontitis models induced by porphyromonas Gingivalis lipopolysaccharide
- Tez No: 969964
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADİL BAŞMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
Özet
Periodontal hastalıklar, konak bağışıklık yanıtının mikrobiyal dental plakla etkileşimi sonucu gelişen inflamatuar süreçlerle karakterizedir. Porphyromonas gingivalis lipopolisakkariti (LPS), bu hastalıkların patogenezinde önemli bir inflamatuar uyarandır. Bu çalışmada, P. gingivalis LPS (10 μg/mL)'si ile indüklenmiş inflamatuar koşullarda D vitamini (1 μM) ve alendronatın (5 μM) insan periodontal ligament kök hücreleri (hPDLSC) üzerindeki immünomodülatör ve osteojenik etkileri in vitro olarak araştırılmıştır. hPDLSC'ler standart kültür koşullarında çoğaltıldıktan sonra MTT testi ile hücre canlılığı değerlendirilmiş, inflamatuar ortam oluşturulmasının ardından ELISA yöntemiyle IL-1β, IL-6, IL-10, IL-37, TNF-α düzeyleri ve osteojenik farklılaşma göstergesi olarak alkalen fosfataz (ALP) düzeyleri ölçülmüştür. Bulgular, D vitamini ve alendronatın tek başına ve kombine kullanımının LPS ile indüklenen inflamatuar yanıtı azalttığını göstermiştir. D vitamini ve alendronat tek başına IL-6 ve TNF-α düzeylerinde belirgin azalma sağlamıştır. Kombine grup ise anti-inflamatuar IL-37 düzeyini artırmış ve ALP aktivitesinde anlamlı yükselmeler göstermiştir (p<0,05). Sonuç olarak, D vitamini ve alendronat, farklı mekanizmalarla inflamasyonu azaltmış ve osteojenik potansiyeli desteklemiştir. Bu veriler, bu ajanların periodontitis tedavisinde mekanik tedaviye yardımcı, hücre temelli rejeneratif yaklaşımları destekleyici potansiyel terapötikler olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Periodontal diseases are characterized by inflammatory processes arising from the interaction between the host immune response and microbial dental plaque. Porphyromonas gingivalis lipopolysaccharide (LPS) is a key inflammatory stimulus involved in the pathogenesis of these diseases. In this study, the immunomodulatory and osteogenic effects of vitamin D (1 μM) and alendronate (5 μM) on human periodontal ligament stem cells (hPDLSCs) were investigated in vitro under inflammatory conditions induced by P. gingivalis LPS (10 μg/mL). After expanding hPDLSCs under standard culture conditions, cell viability was assessed using the MTT assay. Following the induction of an inflammatory microenvironment, ELISA was employed to measure levels of IL-1β, IL-6, IL-10, IL-37, TNF-α, as well as alkaline phosphatase (ALP) as a marker of osteogenic differentiation. The findings demonstrated that both vitamin D and alendronate, individually and in combination, reduced the LPS-induced inflammatory response. Vitamin D and alendronate alone significantly decreased IL-6 and TNF-α levels, while their combination notably increased anti-inflammatory IL-37 levels and significantly enhanced ALP activity (p<0.05). In conclusion, vitamin D and alendronate reduced inflammation through distinct mechanisms and promoted osteogenic potential. These results suggest that these agents may serve as promising adjunctive therapeutics in periodontitis treatment, supporting cell-based regenerative approaches alongside conventional mechanical therapy.