Ateroskleroz oluşumunda porphyromonas gingivalis'in rolü ve fim A genotip ilişkisi
The role of porphyromonas gingivalis on the development of atherosclerosis and its? relationship with fim a genotype
- Tez No: 384451
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SAMİ KOCAZEYBEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Porphyromonas gingivalis ciddi periodontite neden olan, majör periodontal patojenlerden biridir. P. gingivalis ve kardivasküler hastalıklar arasında kuvvetli ilişki olduğu ve ateroskleroz gelişiminde rolü olabileceği iddia edilmektedir. Bakteri yüzeyinde bulunan fimbriyalar, her fimbria sun unitesini kodlayan fim A genlerinin aminoasit sekanslarına göre 6 genotipe ayrılmaktadır(Tıp I, II,III, IV, V, Ib).Çalışmamızda aterosklerotik zeminli çeşitli damar hastalığı olan olgulardan alınan doku örneklerinde Real Time PCR yöntemi ile DNA varlığı ve pozitif saptanan olgularda fim A genotiplerini saptayarak ateroskleroz etiyopatogenezinde P. gingivalis ve fim A ilişkisini araştırdık. 50 ateroskleroza bağlı damar hastalığı tanısı almış olgu ve bu olgulara yaş, cinsiyet ve sigara içme özelliklerine benzer özellik gösteren 50 non aterosklerotik, post stenotik anevrizmalı olgu çalışmaya alınmıştır. Real-Time PCR yöntemi uygulanan 50 aterosklerotik doku örneğinden sadece 1 hasta örneğinde P. gingivalis DNA?sı saptanmıştır. Hasta Kontrol Grubu örneklerinin hiçbirinde P. gingivalis DNA?sı saptanmamıştır. Pozitif saptanan doku örneği, Real-Time PCR ve Nested PCR yöntemi uygulanarak fim A genotipleri açısından araştırıldı.Ancak pozitif saptanan doku örneğinde her iki yöntemle de fim A genotiplendirilemedi. Sonuç olarak, P. gingivalis?in sakız çiğneme, diş fırçalama gibi sebeplerle ağızdan bakteriyemi yoluyla kana geçerek, damar duvarında enflamatuvar süreci başlatarak ateroskleroz gelişimine sebep olabileceğini öne süren pek çok çalışma bulunmasına rağmen, bizim çalışmamızda P. gingivalis-ateroskleroz arasında anlamlı bir ilişki saptanamamıştır. Ateroskleroz ile P. gingivalis arasındaki etiyopatogenez ilişkisinde özellikle aterosklerotik dokularda P. gingivalis fim A genotip dağılımının araştırılmasına yönelik, geniş serili yeni çalışmaların yapılmasının yararlı olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Porphyromonas gingivalis is a one of the major periodontal pathogen which is a serious cause in periodontitis. It is claimed that in the development of atherosclerosis and between P. gingivalis and cardiovascular diseases there is a strong relationship. P. gingivalis fimbriae are classified into six genotypes (types I?V, and Ib) based on the different nucleotide sequences of the fimA genes encoding the fimbrial subunits. In this study we analyzed the relationship of P. gingivalis and fim A in atherosclerosis etiopathogenesis by detecting fim A genotypes in positive cases and furthermore we analyzed DNA using the Real Time PCR method with the tissue samples gathered from patients suffering from various atherosclerosis based vascular diseases. Based on 50 atherosclerosis with vascular disease patients and 50 non atherosclerotic post stenotic aneurysm patients matched by age, gender and smoking habits were included in this study. P. gingivalis DNA was only found in one atherosclerotic tissue sample out of 50, using the Real-Time PCR method. There was not found P. gingivalis DNA in the patient control group speciments. Fim A genotype was analyzed in P. gingivalis DNA positive sample using Real Time PCR and Nested PCR methods. However P. gingivalis positive sample with both methods fim genotype was nontypeable. To conclude, in spite of many studies which suggest that transmission of P. gingivalis to blood through mouth by bacteremia based upon reasons such as chewing gum, brushing teeth causes an inflammatory in blood vessel wall and then result in development of atherosclerosis, according to our studies there isn?t any significant relationship between P. gingivalis and atherosclerosis. We think that, new contentful studies about examining the genotype distribution of P. gingivalis fim A on atherosclerosis tissues especially regarding to the relationship between atherosclerosis and P. gingivalis would be very useful.