Örme ve dokumadan üretilen iç giyimlik, yatak örtülük v.b.dokuların fiziksel özelliklerine terbiye, boya, baskı işlemlerine etkili olan teknolojik faktörlerin araştırılması
  1. Tez No: 23740
  2. Yazar: HÜSEYİN AVŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TASMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
oz ÖRME VE DOKUMADAN ÜRETİLEN İÇ GİYİMLİK, YATAK ÖRTÜLÜK DOKULARIN, FİZİKSEL ÖZELLİKLERİNE TERBİYE, BOYA VE BASKI İŞLEMLERİNDE ETKİLİ OLAN FAKTÖRLERİN ARAŞTIRILMASI Bu çalışmada, dokuma ve örme tekniğiyle üretilmiş yatak örtülük olarak kullanılan kumaşların fiziksel özelliklerine terbiye, boya ve baskı işlemlerinde etkili olan teknolojik faktörler araştırılmıştır. İlk bölümde, konunun seçilme sebebi, çalışmanın amacı, hedefleri ve konunun ekonomik önemini vurgulamak amacıyla, ilgili bazı üretim ve ihracat rakamları verilmiştir. İkinci bölümde, konu ile ilgili literatürler özet olarak verilmiştir. Üçüncü bölümde, çalışmada deneysel işlemlerin uygulandığı kumaşlar, kullanılan cihaz ve yöntemlerin özellikleri ve sonuçların analizinde kullanılan istatistik metodlar hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde, yapılan ölçüm sonuçları ve bu sonuçların istatistik analiz sonuçları verilmiştir. Beşinci bölümde ise, bulgulardan yararlanılarak, konu hakkında değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill A RESEARCH ON THE EFFECT OF THE TECHNOLOGICAL FACTORS IN THE PRETREATMENT, DYEING AND PRINTING PROCESSES ON THE PHYSICAL PROPERTIES OF THE WOVEN AND KNITTED FABRICS AS USED BED LINEN. ABSTRACT : In this study, the technological factors in pretreatment, dyeing and printing processes which affect the physical properties of the woven and knitted fabrics used as bed linen are examined. In the first chapter, the cause and the purpose of selecting subject, and because of the importance of the subject some producing and exporting figures are given. In the second chapter, a summary of the literature survey is given. In the third chapter, the fabrics which experimental studying are carried out, the properties of the apparatus, the methods and the statistical methods which are used for analyzing of the results are given. In the fourth chapter, experimental results and their statistical analyzes are given. In the fifth chapter, some evaluations are given with the helps of the experimental results, about the subject.