İntegral operatör aileleriyle genelleştirilmiş türevlere yaklaşım
Approximation to generalized derivatives by integral operator families
- Tez No: 237407
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF ZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş kısmı ile tez için gerekli temel tanımve teoremlere ayrılmıştır. İkinci bölüm de önceki çalışmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölüm demateryal ve yöntemlere yer verilmiştir. Dördüncü bölüm ise araştırma bulguları ve tartışmakısmına ayrılmış olup, integral operatör aileleriyle Taylor, Peano, Riemann türevlerine yaklaşımı ve asimptotik değerleri incelenmiştir. Son bölüm ise sonuçlar ve önerilere ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction withpreliminaries, fundamental definitions and theorems needed for the thesis. In the second chapterthe previous studies are given. The chapter three is devoted to the material and methods used inthe thesis. In chapter four the results of the research and discussion section are given and theapproximation to the Taylor, Peano and Riemann Derivatives by integral operator families andtheir asymptotic values are investigated. In the final chapter results and suggestions are given.