Son yıllardaki tıbbi teknolojideki değişimlerin hastane bina programlanmasına etkileri
The effects of changes and improvements in medical technology in recent years on hospital construction programming
- Tez No: 237429
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL DİNÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hastaneler, genellikle ertelenemez hizmetler arasında sayılan sağlık hizmetlerinin verilmesinde kritik rol alan sağlık kuruluşlarıdır. Uygarlığın ilerleme kaydettiği çağlardan beri hastane hizmetlerine ayrı bir önem verilmiştir. Toplumların tarihi ve kültür gelişimlerine bağlı olarak hastane hizmetlerinin zaman içinde ve ülkeden ülkeye farklılık gösterdiği görülmektedir. Ancak hastane hizmetleriyle ilgili hiçbir zaman değişmeyen ve her zaman geçerli ana ilkeler; hizmetlerin etkili olması, toplumun tümünün ulaşacağı bir coğrafi dağılım ve örgütlenme göstermesi, toplumun karşılayabileceği bir maliyet sınırı içinde kalmasıdır.Teknolojideki takibi zor ilerleme, şehirleşme ve giderek hızla artan nüfus; toplum isteklerini değiştirmiş, yaşam ve düşünce tarzını etkilemiştir. Bu hızlı değişimlerinde etkisiyle, sağlık konusuna verilen önem ve tam donanımlı hastanelere olan gereksinim artmıştır. Sürekli büyüyen ve gelişen nüfusun gereksinimlerini karşılamak üzere, hastane binaları da değişmek zorunda kalmışlardır.Bu çalışmada, genel hastane yapılarında teknolojiye paralel olarak, yenileme ve büyümeye bağlı değişimlerin, hastane bina programına etkileri incelenmektedir. Bu çalışmadaki amaç; hastane binalarının sadece günümüz olanak ve isteklerine göre değil, ilerleyen zaman içerisindeki olabilecek değişme ve büyümelerin önceden saptanarak, planlama sürecinde, programa yansıtabilmenin yolları araştırılmıştır. Bunu yapabilmek için öncelikle insan ve teknoloji arasındaki ilişkilenmeden söz etmek gerekmektedir. İnsan-teknoloji birlikteliği irdelenip, daha sonra bunun programlamaya etkileri üzerinde durulmaya çalışılmıştır.Anahtar Kelimeler : Hastane, Teknoloji, Büyüme, Uzun Vadeli Planlama
Özet (Çeviri)
The hospitals are the health foundations that take a crital role in giving health services which are considered as generally not being postponed services. Since the eras that the civilization had been advanced, a great importance has been given. Dependingon on the historical and cultural improvements of the societies, it has been seen that hospital services have been showing varieties through the time and between the nations. However, the main principles that never change anda re always valid are the effectiveness of the services, showing a geographical distribution and organization that all societies can reach and being in a cost limit that all societies can effort.The advancement in technology that is hard to follow, urbanization and a growing population by time altered the desires of societies and affected the life and thinking style. By the effect of this fast improvements, the importance given to the healt services and the need to the hospitals that are equipped have increased. For compensating the needs of continiously growing and developing population, the hospital buildings had to be modified.In this study, the effects of changes depending on renewal and enlargement on the hospital building programming are being examined, parallel to the technology in general hospital constructions. The aim in this study is to investigate not only the today possibilities and requests in construction of hospitals but also, in a planning duration, the possible changes and improvements that can take place in future. In order to come over this fact, there is a need to mention the interaction between the human and technology. At first, the human-technology cooperation has been investigated and than the effect of this cooperation on programming has beeen aimed to be studied on.Keywords : Hospital, Technology, Development, Long-Term Planning