Stok alanlarına malzemelerin atanması problemi için geliştirilen yaklaşım ve bir otomotiv işletmesinde uygulama
Storage location assignment problem approach and an application in an automotive industry
  1. Tez No: 237452
  2. Yazar: ASLI KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJGAN SAĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Stok alanlarına malzemelerin atanması problemleri pek çok çalışmaya konu olmuştur. Alan kullanımının verimliliğin arttırılması ve stok kontrollerinin sağlıklı yapılabilmesi açısından ambar yönetimi son derece önemlidir. İşletmelerde yaşanan en önemli sorunlardan birisi farklı ürün grupları ve parça paketleri değişiminde ambarı tasarlayabilmektir. Karşılaşılan problemlerin yaklaşımında stok alanları boyutları sabit alınıp farklı durumlardaki yerleşimler mevcut alanlar baz alınarak yapılmaktadır. Ama günümüzde çoğu işletmenin tercih ettiği esnek uygulamalar bu sabit alanların kullanılamamasına sebep olmaktadır. Bu çalışmada, değişen şartlarda sisteme cevap verebilecek alan kullanımını ve maliyetleri azaltmak amacıyla raf boyutlarının değişebilirliği üzerine kurulu bir yaklaşım geliştirilmiştir. Alan kullanımını azaltmak için ürünlerin sınıflandırılması da dikkate alınmıştır. Geliştirilen sezgiselle çözüme gidilerek en az maliyetli yerleşimin bulunması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many studies about storage location assignment problems. Warehouse management is so important for utilization of storage area and for stock control. One of the main problem at facilities is that to adapt the system when products and their packages are changed. Usually storage area dimensions are fixed and it is hard to built up new layout according to this restrict. But today, most of the facilities try to use flexible systems to solve problems and give quick responses for dynamic changes.In this study, an approach for layout settlement is designed. The heigt of the storage area is changable according to new product demends and packages. The goal is to find optimum design which is done with minimum total cost based on a heristic approach.