Geri kazanılmış agregaların betona etkisi
Effect of recycled aggregates on concrete
- Tez No: 831135
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Son yıllarda artan nüfus ve hammadde yetersizliği dünyanın karşı karşıya kaldığı önemli sorunların başında gelmektedir. Bu sorunlara karşı etkili önlemlerin alınması gerektiği açıktır. Mevcut enerji ve doğal kaynaklar kullanılarak üretilen ve kullanılmaz hale gelen malzemelerin yeniden kullanılması büyük önem taşımaktadır. Çözüm arayışları sürerken mevcut kaynakları etkin tüketmekle beraber kullanılan malzemelerin geri kazandırılıp tekrar hayata kazandırılması gerekmektedir. Tekrar kullanılmamak üzere stok alanlarına gönderilen malzemeler hem çevre kirliliğine neden olmakta hem de kaynak sorunlarının yaşandığı dünyamızda çeşitli sosyo-ekonomik sorunlara sebebiyet vermektedir. Özellikle gelişmiş ülkeler, bu sorunları aşmak için farklı yöntem ve çözüm arayışlarında bulunmuş ve bunları ileriye taşımışlardır. İstanbul ve benzeri büyük şehirlerimizde depreme karşı önlem almak adına Kentsel dönüşüm çalışmalarının hız kazandığı görülmektedir. Depreme uygun olmayan yapıların yıkımı ve bu yıkımlarının ardından oluşan inşaat yıkıntı atıkları, farklı alanlarda kullanılmak üzere işlenmekte ve ardından gerikullanılmak üzere farklı alanlarda kullanılmaktadır. Bu çalışmada İstanbul Büyükçekmece ilçesinde yaklaşık 5 MPa dayanıma sahip Kentsel dönüşüm sonucu yıkılan bir binadan alınan agregaların yeni beton üretiminde kullanılabilirliği incelenmiştir. Yapıdan alınan agregalar betonda farklı oranlarda (%0, %10, %20, %30, %40, %50, %75 ve %100) kullanılması sonucunda oluşacak basınç dayanımları incelenmiştir. Mineral katkı olarak farklı oranlarda silis dumanı ve uçucu kül, kimyasal katkı olarak süper akışkanlaştırıcı kullanılmıştır. Sonuç olarak 8 takım halinde 288 adet beton numunesi üretilmiş ve sonuçlar basınç dayanımı ve yarmada çekme dayanımı karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing population and raw material shortage in recent years is one of the most important problems facing the world. It is clear that effective measures should be taken against these problems. It is of great importance to reuse materials that are produced using existing energy and natural resources and become unusable. While the search for solutions continues, the materials used should be recycled and brought back to life, while consuming the existing resources effectively. Materials sent to stock areas not to be reused both cause environmental pollution and cause various socio-economic problems in our world where resource problems are experienced. Especially developed countries have sought different methods and solutions to overcome these problems and have carried them forward. It is seen that Urban Transformation works have gained momentum in order to take precautions against earthquakes in Istanbul and similar big cities. The demolition of buildings that are not suitable for earthquakes and the construction debris wastes generated after these demolitions are processed to be used in different areas and then used in different areas to be reused. In this study, the usability of aggregates taken from a building with a strength of 5 MPa in Istanbul Büyükçekmece district, which was destroyed as a result of urbantransformation, in new concrete production was investigated. Checking the suitability of aggregates: Sieve analysis, unit weight, Los Angeles abrasion test and methylene blue tests were carried out to see the contamination of the aggregate surfaces. Then, the compressive strengths that will occur as a result of the use of aggregates taken from the structure in concrete at different rates (0%, 10%, 20%, 30%, 40%, 50%, 75% and 100%) were investigated. Different proportions of silica fume and fly ash were used as mineral additives, and superplasticizers were used as chemical additives. As a result, 288 concrete samples in 8 sets were produced and the results were compared with the compressive strength and splitting tensile strength.