Sulandırılmış amonyak uygulayıcısı tasarımı
  1. Tez No: 23748
  2. Yazar: MUSTAFA EROL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRCAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
-I- ÖZ Bu çalışmada; bitkinin ihtiyacı besin elementlerinden biri olan azotun, bilinen mineral gübre çeşitlerinin dışında, Amonyak IHs şeklinde toprağa atılabilirliligi incelenmiştir. Uludağ üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları Bölümü Araştırma ve Uygulama Laboratuarı ' nda, atmosfer şartlarında depolanması nedeniyle % 25 ' lik sulandırılmış amonyak çözeltisinin tarlaya uygulanmasında kullanılabilecek bir düzenek geliştirilmiştir. öncelikle; bitkilerin ihtiyacı olan en düşük ve en yüksek azot miktarları belirlenerek, tarlaya sulandırılmış amonyak çözeltisi seklinde verilmesi halindeki amonyak çözeltisi debisi tayin edilmiştir. Böylece yapılan düzenekte, laboratuar koşullarında çeşitli devir sayıları, çark ve hortum çaplarında çıkışta elde edilebilecek Debi-Hız, Debi-çark çapı ve Debi-Hortum çapı arasındaki bağıntılar bir grafik üzerine aktarılmıştır. Sulandırılmış amonyak çözeltisinin tarlaya verilmesini olanaklı hale getiren bu düzenek; çeşitli toprak işleme aletlerine adaptörlerle bağlanarak, tarla koşullarına uygulanabilecektir.
Özet (Çeviri)
-II- ABSTBACT This study was intended to research the possibilieties of the application of Aqua Ms. in the soil as an alternative to granule fertilizer in order to supply 5 which is a vital element for the crops. For this çoal, a device was developped in the Laboratory of Agricultural Machinery Division of Agricutural Faculty of university Uludağ since it was possible that V, 25 Aqua HH3 could be storage in liquid phase. First, it has been determined the minimum and maximum rate of H, then after the requirement of volume of Aqua NHa was calculated. So, the relationship between Volume - Speed, Volume - Diameter of hose, Volume - Diameter of wheel were found by changing- these dimensions under laboratory conditions. These data has created the graphics. This device that contucted the application of Aqua BH3 might be used with any agricultural equipment.