Kızgınlığı toplulaştırılmış akkaraman koyunlarında sulandırılmış sperma ile yapılan tohumlamada oksitosin kullanımının döl verimine etkisi
Effect of oxytocin use on fertility in estrus synchronized akkaraman ewes, were inseminated by diluted sperma
  1. Tez No: 182392
  2. Yazar: HÜLYA HANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİN CEDDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada Ankara, Bala ilçesi, Karaali beldesinde köy koşullarında yetiştirilen 110 baş Akkaramanırkı koyunlara, 14 gün süreyle 40 mg progesteron analoğu (FGA) emdirilmiş süngerler kızgınlıklarıtoplulaştırmak amacıyla vagina içi yerleştirilmiştir. Süngerler geri alınırken hayvan başına 600 IUPMSG enjeksiyonu uygulanmıştır. Materyalden 36 koyuna yapay tohumlamadan hemen önce 0.5 IUoksitosin kas içine enjekte edilmiştir. Tüm koyunlara, süngerlerin geri alınmasından 53-57 saat sonrasulandırılmış taze koç sperması ile bir kez yapay tohumlama uygulanmıştır. Oksitosin uygulanangrupta kuzulama ve ikiz doğum oranları %36.11 ve %53.84; oksitosin uygulanmayan grupta ise buoranlar sırasıyla %51.35 ve %44.73 olarak tespit edilmiştir. Oksitosin uygulanan grupta döl verimisayısı ve kuzu verimi %66.66 ve %184, oksitosin uygulanmayan grupta ise sırasıyla %79.72 ve %155olarak belirlenmiştir. Çalışma ile yapay tohumlamadan hemen önce oksitosin uygulamasının kuzuverimi ve çoğuz doğum oranı bakımından bir artışa, kuzulama oranı ve döl verim sayısı bakımındanbir düşüşe neden olduğunun belirlenmesine rağmen bu farklılığın önemli olmadığı sonucunavarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 110 Akkaraman ewes kept under private farmer?s conditions in Karaali villageof Bala district have received 40 mg progesteron analogue (FGA) impregnated vaginal spongefor 14 days. All ewes were injected with 600 IU PMSG, at the time of sponge withdrawal.Among all animals, 36 ewes have received 0.5 IU of oxytocin. All ewes were artificiallyinseminated once with fresh diluted ram semen, 53-57 h after sponge removal. The lambingand the twinning rates were found as 36.11% and 53.84% in the group of oxytocinadministraded ; as 51.35% and 44.73% in the group of without oxytocin administrationrespectively. The fecundity and the prolificacy rates were 66.66% and 184% for oxytocinadministraded group ; 79.72% and 155% for without oxytocin administration group. Theresults show that oxytocin use before artificial insemination led to on improvemet in twinningand prolificacy rate, but decrease lambing and fecundity rate, however, this effect is notsignificant.