Isparta ve yöresinde yetiştirilen güllerin (Rosa damescana Milb)'nın bazı özelliklerinin saptanması üzerine bir inceleme.
  1. Tez No: 23749
  2. Yazar: ÖNDER YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MENGÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZ İSPARTA VE YÖRESİNDE YETİŞTİRİLEN GÜLLERİN (Rosa damescana Mili.') BAZI ÖZELLİKLERİNİN SAPTANMASI ÜZERİNE BÎR İNCELEME Bu çalışmada İsparta ve yöresinde yetiştirilen yağ gülünde ilk yapraklanma, tam yapraklanma, ilk gonca devresi ve hasat başlama tarihi fenolojik gözlemleri yapilmxstxr. Gözlemler, İsparta ili Keçiborlu ilçesine baglx Tepecik ve Senir (Erkenci), merkeze baglx Deregümü ve Yakaören (Orta), yine Keçiborlu ilçesine baglx Gülköy ve Kavak (Geççi) köylerinde seçilen üretici bahçelerinde gerçekleşmiştir. Gözlemler sonucunda; ilk yapraklanmanxn Tepecik ' te 13-14 Mart, Senir 'de 16-17 Mart, tam yapraklanmanxn Tepecik' te 8 Nisan, Senir 'de 11 ve 15 Nisan, ilk gonca görünümünün Tepecik 'te 12 Nisan, Senir 'de 15-20 Nisan, ilk hasatlarxn ise Tepecik 'te 7 Mayxs, Senir 'de 10-13 Mayıs'ta gerçekleştiği görülmüştür. Deregümü ve Yakaören' de ise; ilk yapraklanma Deregümün'de 21 Mart, Yakaören ' de 25 Mart, tam yapraklanma Deregümün'de 19 Nisan, Yakaören 'de 24 Nisan, ilk gonca görünümü Deregümün'de 24 Nisan, Yakaören' de 2 Mayxs, ilk hasat tarihleride Deregümün'de 19-21 Mayxs Yakaören 'de ise 29 Mayıs olarak saptanmxstxr. Gülköy ve Kavakta'ki gözlem bahçelerinde ise, ilk yapraklanmanxn 22 Nisan, tam yapraklanmanxn 13 Mayxs, ilk gonca görünümünün 18 Mayxs, ilk hasat tarihininde 16-17 Haziran olduğu saptanmxstxr. Fenolojik gözlemlerin yanxsxra bölgede bu sektörde mevcut olan sorunlarda araştırxlmxş ve bunlara çözüm yolları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN INVESTIGATION ON DETERMINING SOME CHARACTERISTICS OF ROSES (Rosa dames cana Mill.) GROWN IN İSPARTA AND ITS VICINITY In this study, phenological observations were conducted with regard to the first foliage full foliage early-bud stage and harvest-beginning dates of damask-rose grown in İsparta and its vicinity. The observations were achieved in the grower gardens selected in Tepecik and Senir villages (early) of Keçiborlu country of İsparta province, Deregümü and Yakaören villages (moderately-early) of Isparta-center and Gülköy and Kavak villages (late) of Keçiborlu county. As a result of observations, it was seen that, the first foliage took place on 13-14 March, and 16-17 March, full foliage on 8 April and 11-15 April, first bud appearance on 12 April and 15-20 April, first harvest on 7 May and 10-13 May in Tepecik and Senir, respectively. When we consider Deregümü and Yakaören villages, the first foliage date was determined as 21 March and 25 March, full foliage as 19 April and 24 April, first bud appearance as 24 April and 2 May, first harvest dates as 19-21 May and 29 May in Deregümü and Yakaören, respectively. Considering the observation gardens in Gülköy and Kavak villages, the first foliage date was determined as 22 April, full foliage as 13 May, first bud appearance as 18 may and the first harvest dates as 16-17 June. Nearby the phenological observations, the problems jn the vicinity were investigated and solutions to them were proposed.