Yıldız modellerinde nükleer enerji oluşum oranları ve gözlemsel kontrolleri
Nuclear energy generation rates in stellar models and observational checks
  1. Tez No: 237528
  2. Yazar: GÜLAY İNLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDWİN BUDDİNG
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Paczynski'nin GOB programı [1] yardımı ile düşük kütleli yıldız zarflarının yüzey ısı akışındaki konveksiyon rolünü çalıştık. 0.4 ve 1.1 M? kütle aralığında değen veya değmeye yakın olan çift yıldızların bileşenleri için atmosferik modelleri dikkate aldık. Lucy 'nin önerdiği yöntem [2] takip edilerek, soğuk yıldızların oldukça geniş kütle, ışıtma ve etkin sıcaklık aralıkları için benzer ß (~0.06-0.1) değerleri elde edildi.Aynı zamanda Paczynski 'nin programları [1] yardımıyla donukluğun yıldızların yarıçapları üzerine etkisini inceledik. Kurucz donukluklarından [3] yeni donukluk tabloları oluşturmak için Lagrange interpolasyon metodunu [4] kullandık. Kurucz donukluklarının sonuçlarını, Huebner donuklukları [5]' nın, Iglesias ve Rogers donuklukları [6,7] 'nın sonuçları ile karşılaştırdık. Schwarzschild 'ın [8] dikkate aldığı kütle aralıklarının aynısı için hesaplamaları kontrol ettik. Bu çalışmada, eski donuklukların yeni olanları ile değiştirilmesi hesaplanan yarıçapları % 5-10 kadar değiştirmiştir.Yıldız modellerindeki nükleer enerji oluşum oranlarını açıklamaları ile birlikte verdik. Gözlemsel kontroller için, genç çoklu yıldız sistemi U Oph (ADS 10428)'nin analiz sonuçlarını kullandık. U Oph 'nin yapısal ve evrimsel durumunu kontrol etmek için Paczynski 'nin HB8 programını [1] kullandık. Çoklu sistemin yaşını yaklaşık 38 Milyon yıl olarak tahmin ettik.
Özet (Çeviri)
We study the role of convection in the surface heat flow of low mass stellar envelopes with the aid of Paczynski ?s domain program GOB [1]. We have considered atmospheric models for a range of masses similar to the components of contact or near ?contact binaries between 0.4 and 1.1 M?. If the procedure proposed by Lucy [2] is followed, similar values of the index ß (~0.06-0.1) are obtained for a fairly wide range of masses, luminosities and effective temperature of cool stars.We have also examined the effect of opacity on stellar radii with the aid of Paczynski ?s programs [1]. We used Lagrange interpolation method [4] to prepare new opacity tables from Kurucz opacities [3]. We have compared the results of Kuruz opacities with those of Huebner opacities [5], Iglesias and Rogers opacities [6,7]. We have checked calculations for the same ranges of masses considered by Schwarzschild [8]. In this study, changes of old opacities with new ones have changed the calculated radii by up to ~ 5-10 %.We have presented nuclear energy generation rates in stellar models with explanations. We have used results of analysis of the young, multiple star U Oph (ADS 10428) for observational checks. We have used the HB8 program of Paczynski [1] to check our results for the structure and evolutionary condition of U Oph. We have estimate an age of the multiple system at around 38 My.