Üçlü Alfa ve CNO reaksiyon oranlarının küçük kütleli yıldızların evrimi üzerindeki etkileri
Effects of Triple- Alpha and CNO reaction rates on the evolution of low mass stars
- Tez No: 855408
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY İNLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Bu çalışmada, Üçlü Alfa ve CNO nükleer reaksiyonlarının enerji oluşum oranlarının 0.65- 1.2 Mʘ aralığında kütleye sahip olan ana kol yıldız modellerinin evrimleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Metal oranları, Z=0.003, Z=0.02 ve Z=0.03 olarak alınmıştır. Her bir model için Paczynski'nin GOB, SCH ve HB7 yıldız model programları kullanılmıştır. Yıldızların yaşları orjinal NACRE (Nuclear Astrophysics Compilation of Reactions) enerji oluşum oranları ve yüzde on oranında azaltılmış NACRE oranları kullanılarak hesaplanmıştır. Güncel olan IT Cas ve V 636 Cen yıldızlarının yaşları hesaplanmıştır ve literatürdeki sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Üçlü Alfa reaksiyonlarının karasal laboratuvarlarda gerçekleştirilmesi çok zor olduğu için bu teorik model çalışmasının, küçük kütleli ve hatta büyük kütleli yıldızların gözlemsel çalışmalarına ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the energy generation rates of Triple Alpha and CNO nuclear reactions on the evolution of Main sequence star models with masses in the range of 0.65-1.2 Mʘ were investigated. Metal ratios were taken as Z = 0.003, Z = 0.02 and Z = 0.03. Paczynski's GOB, SCH and HB7 star model programs were used for each model. The ages of stars were calculated using the original NACRE (Nuclear Astrophysics Compilation of Reactions) energy evolution rates and NACRE rates reduced by ten percent. The ages of the current IT Cas and V 636 Cen stars were calculated and compared with the results in the literature. Since Triple Alpha reactions are very difficult to perform in terrestrial laboratories, this theoretical model study will shed light on observational studies of low-mass and even massive stars.