Beklemeli salınım hareketli rotatif armür makinesinin kinematik ve dinamik analizi
Kinematics and dynamic analyzing of the rotary dobby with oscilating shaft moved intermittently
  1. Tez No: 237553
  2. Yazar: BARIŞ HASÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA PALAMUTÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Mühendislik uygulamalarında mekanizmaların tasarımı ve analiz sistemleri için hesaplama metotları artan bir ilgiye sahiptir. Geçmişte çoğunlukla yorucu olan süreç bilgisayarların yardımıyla günümüzde kolayca yapılabilmektedir. Pro/Engineer, ADAMS, DADS ve Working Model gibi genel amaçlı yazılım paketleri zor mühendislik tasarımı ve analiz problemlerini çözmek için geliştirilmişlerdir. LINCAGES, Heron'un Watt, ve Artas düzlem mekanizmaların analizi ve sentezinin yapılabildiği diğer yazılımlardır. Synthetica uzay mekanizmalarının sentezi için kullanılabilir. Ancak sayısal çözümler yapabilen bu yazılım paketleri grafik kullanıcı arayüzleri yüzünden kavramak kolay olmayabilir. Menü kontrollü yazılım paketlerinde algoritmanın analitik sıralanışı kullanıcılara açık değildir. Böylece, mekanizma tasarımının öğretilmesi ve öğrenilmesi gibi uygulamalar için uygun değillerdir. Öte yandan konunun incelenmesi sırasında kullanılan hesaplama yöntemlerinin önemi gittikçe artmaktadır.Günümüzde çok fazlı dokuma tezgâh tasarımına ağırlık verilmiştir. Ancak çok fazlı sistemlerin eksiklikleri sebebiyle henüz kaliteli ve verimli kumaş üretme işlevlerini yerine getirememektedirler. Tek fazlı dokuma tezgâhlarında hız sınırlayıcı faktörün ağızlık açma sistemleri olduğu bilinmektedir. Pamukkale Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümünde tasarlanan ve prototip imalatı gerçekleştirilen özel çalışma prensibine sahip beklemeli salınım hareketli rotatif armür makinesinin (RA14) kinematik ve dinamik analizlerinin yapılması, teknolojik sınırlarının belirlenmesi ve tekstil sektörünün konuya olan ilgisini artırarak ülkemiz için yerli tekstil makinelerinin imalatına katkıda bulunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Computation methods are very popular for design and analyzing of multi-body systems. Today, it is very easy process, which was very complex in the past, through computers. General softwares such as Pro/Engineer, ADAMS, DADS and Working Model were developed for solution of complex engineering problems in design and analyzing. Other softwares are LINCAGES, Heron?s Watt, and Artas which execute plane multi-body systems design and analyzing. Synthetica can be used for synthesis of space mechanisms. But, these softwares, which can be executed numerical analysis, may not be easy to use because of user interface. Toolboxes of softwares are not open-source algorithms. For this reason, these are not suitable for training and learning application of mechanism designing. On the other hand, importances of computation methods, which are used in algorithms, are increasing day by day.Recently, designing of multi-phases weaving machines are of great importance. But, these machines are not suitable for effective fabric producing due to shedding mechanisms. In this thesis, specific working principles of rotary dobby with oscillating shaft-moving intermittently were investigated and technological limits of rotary dobby were determined.