Design of 6-link Stephenson type dwell mechanisms
6 elemanlı Stephenson tipi beklemeli kol mekanizmalarının tasarımı
  1. Tez No: 489643
  2. Yazar: MUHAMMAD RAAD AHMAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT BAYSEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Beklemeli kol mekanizmalarının tasarımı biyel eğrileri ile düze veya dairesele yakın eğri parçaları çizen temel bir dört çubuk mekanizmasına, uygun bir çıkış makasının eklenmesi ile yapılır. Bu temel tasarım yolu yaygın olarak bilinmesine rağmen bu konuda bu zamana kadar yapılmış çalışmaların çoğunluğu grafik yöntemlerle yapılmış olup bütünlükten uzak kalmıştır. Stephenson mekanizması ile kam kullanmadan bekleme benzeri periodlar kolayca elde edilebilir. Beklemeli bir hareket çevrimi elde etme işi önce mevcut bir mekanizmanın biyel eğrileri içinde dairesel yada dairesele yakın bir bölüm bulmakla başlar. Daha sonra bu noktaya uç elemanı dairesel bölümün yarıçapı olacak şekilde bir makas eklenir. Bu kombinasyonda temel mekanizmanın biyel noktası, eğrisi üzerinde dairesel bölümü takip ederken çıkış elemanı beklemede kalır. Bu tezin amacı, tasarlanmakta olan bir makinede, mevcut bir dört çubuk mekanizmasının kol boyları ile, bekleme süresi ve beklemeli kolun salınım açısı bilgileri verilerek Stephenson tipi beklemeli bir kol mekanizması tasarlayan bir bilgisayar programı oluşturmaktır. Bu program gerekli mekanizmanın ortaya çıkarılmasında zaman ve emek tasarrufu sağladığı gibi istenen hareket gereksinimlerini sağlayan birden fazla tasarım sunarak, tasarımcının tasarlanan makinenin boyutları, mesnet noktalarının yerleri gibi daha başka tasarım kriterlerini daha iyi sağlayan bir mekanizma seçmesine de imkan tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
The synthesis of linkage-type dwell mechanisms consists of determining basic four-bar linkages that trace approximate straight-lines or circular arcs, as a part of their coupler curves, and proper output-dyads. Although this method of synthesis is well known, the work done by earlier researchers was primarily graphical in nature and lacked completeness. Stephenson linkages provide a means to create an approximate dwell mechanism without the use of cams. The dwell cycle is created by first choosing of designing a four-bar linkage that contains a coupler curve with a near circular segment. An external dyad is attached to the coupler point such that the center of the floating link of the dyad coincides with the center of the circular portion of the coupler curve. This connection produces a dwell in the external dyad as the four-bar linkage traverses through the circular portion of the coupler curve. The objective of this research is to generate a computer program for designing Stephenson linkage dwell mechanisms, only by defining the link lengths of the basic four bar mechanism, which is already existing in the completed part of the designed machine, the duration of dwell and the swing angle desired. This program will save time and effort and gives more accurate results as well as generating a series of probable mechanisms enabling the designer to select a mechanism which suits other design objectives, like overall size of mechanism, places for pivot, transmission angle characteristics and velocity distribution.