Şanlıurfa ili biber alanlarında tütün etch virüsü (TEV)'nün yabancı ot konukçularının saptanması
The determination of tobacco etch virus (TEV) on weed plants in pepper fields in Şanliurfa
  1. Tez No: 237575
  2. Yazar: CEYDA OKUYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ERTUĞRUL GÜLDÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Ziraat, Botany, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
bu araştırma şanlıurfa il ve ilçelerinde biberlerde tütün etch virüsünün yabancıot konukçularınısaptamak içinyapılmıştır.ÖrneklerŞanlıurfa Merkez ve ilçelerinden haziran2008 döneminde toplanmıştır.Biber tarlalarında simpyomololjik belirti gösteren ve göstermeyen 6 familyaya aitAmaranthus retroflexus, Convolvulus arvensis, Physalis angulata,Portuculata aleracea,seteria verticillata, Solanum nigrum,Sorghum halepense, ve Xanthium strumarium bitkilerini içeren 149 örnek toplanmıştır.Toplanan 149 örneğin 15 tanesi TEV için TAS-ELİSA yöntemiyle bulaşık bulunmuştur.toplanan örneklerde P,angulata bitkisi TEV ile bulaşık olarak belirlenmiştir.P.angulata bitkisisnin TEV hastalığı ile bulaşık olduğu ilk defa ülkemizde bu çalışmayla ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to identify of Tobacco Etch Virus (TEV) on weed palnts in pepper field in Şanlıurfa province and districts in jun 2008.Weed samples (149) Which expreessing or none exspressing virus symptoms were collected.Weed samples which are eight families were Amaranthus retroflexus, Convuolvulus arvensis,Physalis angulata, portulaca oleracea,Seteria verticullata,Solanum nig,Sorghum halepense and Xanthium strumarium.15 samples were found as positive for TEV.P.angulata was only found as infected with TEV.This is the first report that P.angulata plants infected with TEV in TURKEY.