Ağ kafeslerde yetiştirilen gökkuşağı alabalık (Oncorhynchus mykiss, walbaum, 1792)'larında gece yemlemenin büyüme performansına etkisi
Affect of nocturnal feeding on the growth performance of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss, walbaum, 1792) cultured in net cages
  1. Tez No: 237589
  2. Yazar: HAKAN AKGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. AHMET OYMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma 25 Kasım 2007?03 Şubat 2008 tarihleri arasında Atatürk Baraj Gölü'nde yürütülmüştür. Gece yemlemenin alabalıkların büyüme performansına, pazara gelme süresine, yem değerlendirme oranına (FCR) etkileri araştırılmıştır. Balığın yemi görmesini sağlamak amacıyla 2 adet ATABA marka şarjlı 6V, 35W halojen ampullü projektör tipi el fenerleri kullanılmıştır. Aynı yemleme oranıyla deneme grubuna 3, kontrol grubuna ise 2 öğün yem verilmiştir. Çalışmada 10 günde bir kez balıkların biyometrik ölçümleri için her kafesten rasgele 20 adet balık alınmıştır. Çalışmada deneme grubunun Pazar boyuna geldiği dönemdeki canlı ağırlık ortalaması 252.0±3.56 g ve kontrol grubu 194.6±2.00 g olarak bulunmuştur. Elde edilen sonuçtan da anlaşılacağı gibi gece yemlenen balıklar gece yemlenmeyen balıklara göre daha fazla ağırlık artışı kazanmıştır. Deneme grubunun yem değerlendirme oranının düşük olması, gece yemlemeden gelen enerjinin büyüme ve gelişme için kullanılmış olmasından kaynaklandığı kanaatine varılmıştır. Başarılı bir yetiştiricilik için üretici isteklerinin dikkate alınması gerekmektedir. Bundan dolayı birim alandan iyi verim almak, balığı kısa zamanda pazara sunmak ve yemden tasarruf sağlamak için gökkuşağı alabalıklarının gece yemlenmesinin olumlu katkı sağlayacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Atatürk Dam on November 25, 2007 - February 03, 2008. The aim of the study was to determine the effects of night feeding on the growth performance, on the date of introduction to the market and on the feed conversion ration (FCR) of trout. 2 ea chargeable and 6V-35W halogen bulb equipped projector-type torches of ATABA brand were used to enable trout to see the feed. Experimental group was fed for three times and the control group for 2 times a day by using the same feed ratio. 20 trout were randomly selected from each cage once in 10 days to make biometric measurements. Average live weight of the trout in experimental group was measured as 252.0±3.56 g and of the control group as 194.6±2.00 in the time when the trout were grown enough to be introduced to the market. As can be concluded from the results obtained, trout fed at night gained more weight compared to the trout not fed at night. The relatively low feed conversion ratio of the experimental group is believed to result from that the energy provided by night feeding is used for growth and development. Producer demands should be taken into consideration for a successful fish aquaculture. Therefore, it can be suggested that night feeding of rainbow trout can make positive contributions in obtaining sufficient yield per unit, introducing the trout to the market in a short time and saving feed.