3D object recognition by geometric hashing for robotics applications
Robotik uygulamalarına yönelik geometrik indeksleme yöntemiyle 3 boyutlu nesne tanıma
  1. Tez No: 237593
  2. Yazar: AYKUT HOZATLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
3 boyutlu nesne tanıma kavramının asıl amacı döndürme veya kaydırma işlemine maruz kalmış nesnelerin tanınabilmesidir. Geometrik İndeksleme, nesnelerin döndürme ve kaydırma durumlarından bağımsız, nesnenin yapısındaki özelliklerin etkili bir şekilde saklanmasını sağlayan yöntemlerden biridir. Bu tez çalışmasında Geometrik İndeksleme belirgin yüzey eğimlerinden elde edilen yüzey özelliklerinin geometrik ilişkilerinin saklanmasında kullanılmıştır. Bu çalışmada yüzey bilgisi belirli tip yüzeylerin tanınmasını sağlayan yüzey indeksi ve yüzeyin biçimsel bilgisini sağlayan sıçrama tekniğiyle ifade edilmiştir. Metod 3 boyutlu veritabanları üzerinde test edilmiş ve diğer metodlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of 3D Object recognition is to recognize objects under translation and rotation. Geometric Hashing is one of the methods which represents a rotation and translation invariant approach and provides indexing of structural features of the objects in an efficient way. In this thesis, Geometric Hashing is used to store the geometric relationship between discriminative surface properties which are based on surface curvature. In this thesis surface is represented by shape index and splash where shape index defines particular shaped surfaces and splash introduces topological information. The method is tested on 3D object databases and compared with other methods in the literature.