Isochronal hydrogenation of textured magnesium/palladium thin films
Dokulu magnezyum/paladyum ince filmlerde hidrür oluşumu
  1. Tez No: 237601
  2. Yazar: ÇAĞLA ÖZGİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
350 nm kalınlığındaki saf ve paladyum kaplı magnezyum ince filmler cam altlıklar üzerine ısıl buharlaştırma yöntemi ile çöktürülmüştür. Filmlerin Mg (001) düzlemi cam altlığa parallel olacak şekilde dokulu bir yapıda oldukları gözlemlenmiştir. Hidrürleme deneyleri eşısıl ve eşsüreli olmak üzere iki farklı koşulda gerçekleştirilmiştir. Hidrür oluşumu elektriksel direnç ve optik geçirgenlik ölçümlerine ilave olarak x-ışınları kırınımı ile de takip edilmiştir. Yapılan deneyler, 333 K'den başlayan sıcaklıklarda eşısıl hidrürleme sonucu Mg filmlerin dokusuz MgH2`ye dönüştüğünü göstermektedir. Öte yandan, aynı filmler eşsüreli koşulda hidrürlendiği taktirde MgH2'nin dokulu olduğu tespit edilmiştir. (110) düzleminin cam altlığa paralel olarak yönlendiği bu dokuda, az olmakla beraber (101)'in de mevcut olduğu gözlenmiştir. Eşsüreli hidrürleme sonucu görülen bu dokulu yapı, Mg-MgH2 dönüşümünde gerçekleşen kafes uyuşmazlığı esas alınarak irdelenmiş ve dokunun düzlem içi boyutsal uyumsuzluğu en aza indirgediği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pure and palladium-covered 350 nm thick magnesium thin films were deposited on glass substrates via thermal evaporation. In the as-deposited state, films were highly textured with Mg (001) parallel to the substrate. Hydrogen loading experiments were carried out in two different conditions; namely isothermal and isochronal. Hydrogenation behaviors of the thin films were followed by two-point probe electrical resistance and optical transmittance measurements, as well as x-ray diffraction studies. Isothermal hydrogenation experiments conducted on Pd-covered Mg thin films have revealed that these films can absorb hydrogen at temperatures starting from 333 K, producing MgH2 with a random texture. When the films were heated slowly starting from the room temperature, on the other hand, hydrogenation gives rise to a textured MgH2, where (110) parallel to the substrate with a minor (101) component. Formation of the textured hydride in isochronal loading was discussed within the context of lattice mismatch in Mg to MgH2 transformation. It was further shown that formation of such a textured hydride in Mg thin films minimizes in-plane lattice distortion.