Çağdaş resim sanatında renk elemanının sanatsal ve işlevsel konumu
  1. Tez No: 26339
  2. Yazar: DENİZ ORKUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN ANLAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Renklerin estetikman ele alınması, araştırılması renklerin sa_ natçıya göre yorumlanması ayrıca bir fenomendir. Çağdaş düşüncenin içinde yer alan yasalar vardır. Bu yasaların içinde renk kuralları ayrıca önemli bir yer tutar. Müzikte komopozisyon öğretisi müzikal formasyonun ortaya çı_ kardxQi sorunların çözümlenrnesiyle ilişkilidir. Bir müzisyen müzikal kontrpuanları tanımlamalıdır. Ancak bir kompozitörde bir ressam gibi kompozisyonun tüm formlarından sorumludur. Bir ressam için renklerin ve resimsel elemanların yapıttaki sorumluluğu bütün içinde irdelenmelidir. Renk armonileri iki veya daha fazla rengin eş zamanlı ve renksel etkilerin ortaya çıkışıyla oluşan sonuçlardır. Bir sanatçı için renk etkisi çok önemlidir. Sadece renklerin realitesi değil, renklerin adeta bir fizikçi, kimyager gibi ele alınarak özelliklerinin ve konumlarının tartışılması bir başka gerçektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Working on the esthetics of the colours and the interpre_ tation of the artist is also a phenomenon. Contemporary thought has it's own laws in which the rules of the colours take an important part. Education of musical composition is related with the solution of the problems that are occured by the musical formation. A compositor should define the musical formation of his/her work. He/she also responsible of all formation of his/her work just as a painter. For a painter, colours and all the elements of paintings shoud be examine entirely. Colour harmony is a result of the effects of two or more colours that come out as isochronal. Colours effection is so important for an artist not only the realityof the colours, it is also important to examine the specificants aswell.