Kapadokya yöresi ignimbritlerindeki kuvars minerallerinin ESR spektroskopi yöntemi ile incelenmesi ve yaşının tayini
  1. Tez No: 16452
  2. Yazar: EMİNE AKDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ APAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada, Kapadokya Yöresi İgnimbritlerinden ayrıştırılan Kuvars tanecikleri, ESR Spektroskopisi Yöntemiyle incelendi. Yaklaşık 100 K sıcaklığında gözlenen ESR spektrumlarının spektroskopik yarılma çarpanları, g = 2.01, g = 2.06 olan Al merkezi ile g = 1.91, g = 1.93, ve g = 1.98 olan Ti merkezlerinden kaynaklandığı bulundu. Gözlenen ESR spektrumlannın şiddetlerinin yapay ışınım dozuna bağlı olarak değişimi araştırıldı. Örneklere eş ısıl ve eşzamanlı ısıtma uygulanarak Al ve Ti merkezlerinin ısıl kararlılığı incelendi. Al merkezi için elektronların ısıl yaşam sûresi t Arrhenius grafiği yardımıyla 1.5 x 107 yıl bulundu. Örneğin ESR yaşını bulmak için Barabas ve ark., (1988) tarafından geliştirilen model uygulandı. Bu modele göre örneğin ESR yaşı %Z9 hata ile 2.29 x 108 yıl olarak bulundu. Buna göre örneğin, Pliocene dönemine ait olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study, Quartz grains which were extracted from Ignimbrite taken from Kapadokya was investigated by ESR spectroscopy technique. It was found that the ESR spectra observed, around 100 K, were originating from Al and Ti cen ters with ^-values of g = 2.01, g = 2.06 and g = 1.91, g = 1.93, g = 1.98 respectively. The relation between the artificial gamma radiation dose and ESR signal inten sity was investigated. Thermal stability of Al and Ti centers were examined by making isothermal and isochronic annealing experiments. The thermal life time of electrons was determined for Al center as 1.5 X 10r years, using Arrhenius plot. The model proposed by Barabas et al., (1988) was applied to find the ESR age of the sample. The age was found to be 2.29 x 108 years with an error of %39, which falls into Pliocene epoch in the time scale.