Determination and comparison of genetic variation in honeybee (Apis mellifera L.) populations of turkey by random amplified polymorphic DNA (RAPD) and microsatellite analyses
Türkiye balarısı (Apis mellifera L.) populasyonlarının rastgele çoğaltılmış polimorfik DNA(RAPD) ve mikrosatelit analizleri ile genetik çeşitliliğinin belirlenmesi ve karşılaştırılması
  1. Tez No: 237620
  2. Yazar: RAHSAN İVGİN TUNCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL KENCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Türkiye bal arısı (Apis mellifera L.) toplumlarında genetik çeşitliliğin belirlenmesi ve karşılaştırılması amacıyla 26 ilden 390 kolonide, koloni başına 2 örnek olacak şekilde toplam 760 işçi arı örneği, 10 RAPD öncül DNA' sı ve 6 mikrosatelit lokusu kullanılarak analiz edilmiştir. Ortalama gen farklılaşma düzeyleri RAPD analizi için 0.035 (Şanlıurfa) ile 0.175 (Antalya) ve mikrosatelit analizi için 0.449 (Muğla) ile 0.739 (Artvin) arasında değişmiştir. Toplumlara özgü band kalıpları ve alelleri, ikili FST değerleri, daha önceki mitokondrial DNA çalışmalarının sonuçlarında gösterildiği gibi Hatay ve Şanlıurfa populasyonlarının dışında Anadolu bal arılarının C soy hattına ait olduğunu desteklemektedir. RAPD verilerinden elde edilen genetik farklılaşma (GST), 0.060 (Bilecik and Muğla) ve 0.395 (Gökçeada and Şanlıurfa) arasındadır. Ayrıca, mikrosatelit verilerinden elde edilen genetik çeşitlilik (FST), -0.068 (Gökçeada and İzmir) ile 0.347 (Konya and Muğla) arasında değişmiştir.Bu çalışmanın sonuçları, Türkiye bal arısı toplumlarında farklı mikrosatelit lokusları kullanılarak yapılmış olan çalışma ile uyumludur. Genetik çeşitliliğin Afrika' da yüksek, Avrupa' da düşük ve Akdeniz toplumlarında orta seviyede olduğu sonucuyla uyum içindedir. Burada sunulan veri, yoğun gezgin arıcılığa rağmen bal arısı toplumları arasında genetik farklılığın hala fazla olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
We analyzed a total of 760 worker bees, two samples per colony, 390 colonies in 26 provinces in Turkey to determine and compare the genetic variation of Turkish honey bee (Apis mellifera L.) populations using 10 primers for RAPD and 6 microsatellite loci. Mean gene diversity levels ranged from 0.035 (Şanlıurfa) to 0.175 (Antalya) for RAPD and 0.449 (Muğla) to 0.739 (Artvin) for microsatellite markers. Private band patterns and alleles, pairwise FST values support that the Anatolian honey bees belong to C lineage except for Hatay and Şanlıurfa populations illustrated from previous findings of mitochondrial DNA studies. Genetic differentiation (GST) from RAPD data ranged from 0.060 (Bilecik and Muğla) to 0.395 (Gökçeada and Şanlıurfa). The genetic diversity (FST) for microsatellites ranged from -0.068 (Gökçeada and İzmir) to 0.347 (Konya and Muğla).The results of the present research are in agreement to that of previous study in Turkish honey bee populations which used different microsatellite loci. That is the genetic variation was the highest in African, the lowest in European and intermediate in the Mediterranean honey bee populations. The data presented here indicate that in spite of extensive migratory beekeeping, there is still a large genetic differentiation among honey bee populations.These results should be considered in establishment of conservation plans particularly in moving of colonies between regions. The most importantly introduction of bees with foreign origin and distribution queen bees from one center to all over the country which will homogenize the gene pool of the populations should be prevented.