Investigations on long non-coding RNAs in barley (Hordeum vulgare L.)
Arpa (Hordeum vulgare L.)'da uzun kodlama yapmayan RNA'lar üzerine çalışmalar
  1. Tez No: 519948
  2. Yazar: ELİF KARLIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN GÖZÜKIRMIZI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Genetik, Biology, Biotechnology, Genetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Uzun kodlama yapmayan RNA'lar (Long non-coding RNAs, lncRNAs), bitki büyüme, gelişme ve tuzluluk gibi çevresel streslere verilen yanıt gibi biyolojik süreçlerin düzenlenmesinde anahtar rol oynarlar. Genetik çeşitlilik açısından zengin olan arpa, tahıl bitkileri arasında tuzluluğa toleransı yüksek olan bir tür olması bakımından tuzluluk stres mekanizmasının anlaşılmasında önemli bir model organizmadır. Bu tezin amacı, lncRNA'ların arpa gen anlatım değişikliklerine çimlenme periyodu sırasında tuz stres koşulları altında etkilerini ortaya çıkarmaktır. Bu tezde, lncRNA'ların etkilerinin tuzluluk stresi altındaki etkileri fizyolojik ve moleküler deneyler uygulanarak değerlendirilmiştir. Tuzluluk stresinin arpa varyeteleri üzerindeki etkilerinin ortaya çıkarılması için çimlenme yüzdelerinin (%), sürgün ve kök uzunluklarının, sürgün ve köklerin total taze ağırlık (FW), kuru ağırlık (DW) ve su içeriklerinin (WC), total çözünebilir protein içeriklerinin ve proline içeriklerinin belirlenmesini içeren fizyolojik deneyler uygulandı. Buna ek olarak, 3 günlük çimlenme sırasında 150 mM tuz stres koşulları altında dört arpa genotipinde (Hasat, Beyşehir 99, Konevi 98 ve Tarm 92) mısır (CNT0018772) ve çeltik (CNT0031477) lncRNA'ları, ve arpa AK363461, AK370506, AK370814 lncRNA'ları, ve bir arpa geni AK372815 anlatım seviyeleri araştırılmasında ve lncRNA'ların hücre içi yerleşimlerinin belirlenmesinde kantitatif Real-time PCR ve floresan in situ hibridizasyon (FISH) uygulamalarını içeren moleküler deneyler uygulandı. Tohumlar, 72 saat boyunca (a) sadece H2O (kontrol), (b) 150 mM NaCl emdirilmiş filtre kâğıtlarına içeren petri kaplarına rastgele yerleştirildi. RNA ekstraksiyonu, kök ve sürgün örneklerinden TriPure® reagent (Roche) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Total RNA, DNase I®(Roche) ile muamele edildi ve cDNA, üreticinin protokol önerilerine göre Transcriptor High Fidelity® cDNA Synthesis Kit (Roche) kullanılarak sentezlendi. Fizyolojik sonuçlara göre, 150 mM tuz uygulaması çimlenme yüzdelerini (%), sürgün ve kök uzunluklarını, sürgün ve köklerin total taze ağırlık, kuru ağırlık ve su içeriklerini, total çözünebilir protein içeriklerini etkilemiştir. Bununla birlikte, proline içeriği, Beyşehir 99 haricinde 150 mM tuz uygulamasından etkilenmemiştir. Anlatım analizi, tuzluluk stresinin beş lncRNA CNT0018772, CNT0031477, AK363461, AK370506, AK370814 ve bir arpa geni AK372815'nin anlatım seviyelerini sürgün ve köklerde çimlenme süresince etkilediğini göstermiştir. 150 mM tuz stresi uygulanmış grupların AK363461 ve AK370506 arpa lncRNA'nın anlatım seviyeleri kontrolleri ile karşılaştırıldığında sırasıyla (log2 -0.82 ve 0.80) ve (log2 -0.64 ve 3.16) arasında değişmiştir, buna ek olarak, 150 mM tuz stresi uygulanmış grupların CNT0018772 ve CNT0031477 arpa lncRNA'nın anlatım seviyeleri kontrolleri ile karşılaştırıldığında da kök ve sürgünlerde sırasıyla (log2 –0.52 ve –35.65) ve (log2 –10.40 ve 33.59) oranlarında anlatım seviyeleri düşmüştür. Bununla birlikte, CNT0031477 anlatım seviyeleri Tarm 92 kök ve sürgünlerinde artmıştır. AK363461 ve AK370506 anlatım seviyelerinin karşılaştırılması arpa çeşitleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
Long non-coding RNAs (lncRNAs) play key roles in the regulation of biological processes such as plant growth, development and response to environmental stresses that salinity is the one of the major environmental stresses. Barley which is rich in genetic variation is a model plant and a species with higher salt tolerance among cereal plants may play important role to understand the salinity stress mechanism. The aim of this thesis, to reveal of lncRNA effects on barley gene expression alterations under salt stress conditions during germination period.In this thesis, we evaluated the effects of lncRNAs under saline conditions by applying pysiological and molecular experiments. Physiological experiments including, determination of germination percentage (%), shoot and root heights, total fresh weight (FW), dry weight(DW) and water content (WC) of shoot and root, total soluble protein content and proline content have been applied to reveal effects of salinity stress on barley varieties. Additionally, we performed Quantative Real-time PCR and fluorescence in situ hybridization (FISH) to investigate expression levels maize (CNT0018772) and rice (CNT0031477) lncRNAs, and barley AK363461, AK370506, AK370814 lncRNAs, and also one barley gene AK372815, and to determine the localizations of lncRNAs on four barley genotypes (Hasat, Beysehir 99, Konevi 98 and Tarm 92) under 150 mM salt stress conditions during 3 days germination. Seeds were placed randomly in petri dishes containing filter paper soaked in (a) only H2O (control), (b) 150 mM NaCl for 72 h. RNA extraction were carried out by using TriPure® reagent (Roche) from root and shoot samples. Total RNA was treated with DNase I® (Roche) and cDNA was synthesized by using Transcriptor High Fidelity® cDNA Synthesis Kit (Roche) according to suggestions of the manufacturers' protocol. According to physiological results, 150 mM salt treatment affected germination percentage (%), shoot and root heights, total FW, DW and WC of shoot and root, total soluble protein content. However, proline content did not affected by 150 mM salt treatment except for Beyşehir 99. Expression analysis demonstrated salinity effected expression levels of five lncRNAs, CNT0018772, CNT0031477, AK363461, AK370506, AK370814, and one barley gene AK372815 on shoots and roots during germination. The expression levels of AK363461 and AK370506 barley lncRNA for 150 mM salt applied groups were altered ranged between (log2 -0.82 and 0.80) and (log2 -0.64 and 3.16) compared controls, respectively. Additionally, the expression levels of CNT0018772 and CNT0031477 for 150 mM salt applied groups were down-regulated raged between (log2 –0.52 and –35.65) and (log2 –10.40 and 33.59) compared controls on roots and shoots, respectively. However, expression levels of CNT0031477 were up-regulated on root and shoot of Tarm 92. Comparison of AK363461 and AK370506 expression levels demonstrated there was statistically significant difference between barley varieties (p0.05).