Optimization of roasting conditions of hazelnuts in microwave assisted ovens
Mikrodalga- yardımlı fırınlarda fındığın kavrulma koşullarının optimizasyonu
- Tez No: 237625
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ŞAHİN, PROF. DR. SERVET GÜLÜM ŞUMNU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışmanın ana amacı, mikrodalga-kızılötesi ve mikrodalga-konvektif ısıtma kombinasyonlu fırınlarda fındıkların kavrulma koşullarının yanıt yüzey metodu ile optimizasyonudur. Fındığın kalite parametrelerini işlem koşullarına göre açıklayan modellerin oluşturulması da amaçlanmıştır. Mikrodalga-kızılötesi fırın için bağımsız değişkenler mikrodalga gücü (10, 30, 50, 70 ve 90%), üst-alt kızılötesi gücü (10, 30, 50, 70 ve 90%), ve kavurma zamanı (2, 3, 4, 5 ve 6 dak) dır. Mikrodalga-konvektif ısıtma kombinastonlu fırın için mikrodalga gücü (70, 140 ve 210W), hava sıcaklığı (90, 150 ve 210°C), ve kavrulma zamanı (5, 15 ve 25 dak) bağımsız değişkenlerdir. Kontrol olarak, 150°C'de 20 dak boyunca konvansiyonel fırında kavrulmuş fındıklar kullanılmıştır. Hem mikrodalga-kızılötesi hem de mikrodalga-konvektif ısıtma kombinasyonlu fırınlarda L* değeri, a* değeri, kırılma kuvveti ve nem miktarı, fındık için belirlenen kalite parametreleridir.Mikrodalga-kızılötesi fırında optimum kavrulma koşulları 2.5 dak. kavrulma zamanı, 618.3 W mikrodalga gücü, 1800 W üst kızılötesi gücü ve 300 W alt kızılötesi gücü olarak bulunmuştur. Optimum koşullarda kavrulan fındıklar konvansiyonel fırında kavrulanlarla karşılaştırılabilir kalitededirler. Mikrodalga-kızılötesi kombinasyonlu fırın kullanıldığında, konvensiyonel kavurma zamanı %87.5 azalmıştır. Mikrodalga-konvektif kombinasyonlu fırında optimum kavrulma koşulları 140 W mikrodalga gücü, 150°C hava sıcaklığı ve 20 dak kavrulma zamanıdır. Deneysel veriler ve tahmini veriler arasında belirlenen yüksek regresyon katsayıları yanıt yüzey methodun mikrodalga yardımlı fırınlarda kavrulan fındıkların kalite parametrelerinin tahmin edilmesinde başarılı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study was to optimize the roasting conditions of hazelnuts in microwave-infrared and microwave-convective heating combination ovens by using response surface methodology. It was also aimed to construct regression models for the prediction of quality parameters of hazelnuts as a function of processing conditions. The independent variables were microwave power (10, 30, 50, 70 and 90%), upper-lower infrared power (10, 30, 50, 70 and 90%) and roasting time (2, 3, 4, 5 and 6 min) for microwave-infrared combination roasting. Microwave power (70, 140 and 210W), air temperature (90, 150 and 210°C) and roasting time (5, 15 and 25 min) were the independent variables of microwave-convective heating combination oven. As control, hazelnuts roasted in conventional oven at 150°C for 20 min were used. The quality parameters were L* value, a* value, fracture force and moisture content of the hazelnuts for both microwave assisted ovens.The optimum roasting conditions of microwave-infrared combination oven were determined as 2.5 min of roasting time at 613.8W microwave power, 1800W upper infrared power, and 300W lower infrared power. Hazelnuts roasted at the optimum condition had comparable quality with the conventionally roasted ones. When micro-wave infrared combination oven was used, conventional roasting time of hazelnuts was reduced by 87.5%. Optimum roasting conditions of microwave-convective heating combination oven were 140 W microwave power, 150°C air temperature and 20 min roasting time. High regression coefficients were calculated between the experimental data and predicted values showing that RSM is capable in predicting quality parameters of hazelnuts during microwave assisted roasting.