Developing a coal transportation cost estimation model for Turkish coal enterprises
Türkiye kömür işletmelerinin kömür nakliyesi için bir maliyet tahmin modeli geliştirilmesi
- Tez No: 237631
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL KARPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Açık ocak maden işletmelerinde, işletme maliyetinin önemli bir kısmını nakliye maliyeti oluşturmaktadır. Bu oran bir çok çalışmada işletme maliyetinin % 60'ına kadar ulaşabilmektedir. Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Kurumu Başbakanlık Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Fonu kapsamında, Türkiye'nin tüm illerine taleplerine göre kömür sevk etmektedir. Proje süresi, talep edilen kömür miktarı ve kömüre hangi halde -dökme ya da torbalı- ihtiyaç duyulduğu bilgisi yerel yönetim tarafından tespit edilmektedir. Bu çalışmada TKİ kömür nakliye maliyet hesabına etki eden bütün bileşenler, NAKMAL isimli bir bilgisayar yazılımı kullanılarak modellenmiş ve bir yaklaşık nakliye maliyet hesap modeli oluşturulmuştur. Modelin kodlanmasında Visual Studio.NET 2005 platformu kullanılmıştır. Yazılım modüller halinde tasarlanmış olup 19 modülden oluşmaktadır. Ocak içi kazı ve nakliye modelin önemli birer elemanıdır. Ayrıca karayolu, demiryolu ve denizyolu nakliye seçenekleri ve torbalama işleri de modellenmiştir. Bu model, TKİ yönetim kurulu kararı ile kömür nakliye ihalelerinde, gelen tekliflerin değerlendirilmesinde kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Transportation cost is an important item in total operating cost of an open pit mining operations. In some projects, the transportation cost may reach to 60 % of total operating cost. Turkish Coal Enterprises (TKİ) delivers the demanded coal to all cities of Turkey within the context of Prime Ministry Social Solidarity and Aid Fund. The project duration, demanded coal amount whether the coal is needed as packed or unpacked form are determined by local governors. In this study, a model is developed through software, called NAKMAL for the estimation of TKİ?s coal transportation cost. Transportation cost model is coded using Visual Studio.NET 2005. This model is designed in modular structure and composed of 19 modules. Excavation and transportation in a mine is an important part of the model. Model considers all the highway, railway and transportation by ship alternatives, as well as the packing operation. This model is being used in evaluation of bids by the decision of TKİ?s board of executive committee.