Multiobjective design optimization of rockets and missiles
Roket ve füze tasarımında çok amaçlı optimizasyon
  1. Tez No: 237632
  2. Yazar: MUSTAFA YAVUZ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OZAN TEKİNALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Hava uzay araçlarının çok disiplinli tasarım optimizasyonu pek çok arastırmanınkonusu olmustur. Tanınmıs havacılık ve uzay sirketleri çok disiplinli tasarımoptimizasyonu için araçlar gelistirmektedirler. Fakat tasarımın çok amaçlı olarakoptimizasyonu yeni bir yaklasım oldugundan bu alanda pek bir çalısmayapılmamıstır. Bu tezde füze ve roketlerin çok amaçlı ve çok disiplinli tasarımoptimizasyonu çalısılacaktır. Çalısmada daha önce gelistirilen ve MC-MOSA adıverilen çok amaçlı optimizasyon yöntemi kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Multidisciplinary design optimization of aerospace vehicles has attracted interest ofmany researchers. Well known aerospace companies are developing tools for themutlidisciplinary design optimization. However, the multiobjective optimization ofthe design is a new and important area investigated very little by the researchers.This thesis will examine the approaches to the multiobjective and mutlidisciplinarydesign optimization of rockets and missiles. In the study, multiobjectiveoptimization method called MC-MOSA will be used.