Mineralogical and geochemical properties of messinian gypsum occurrence in Polatli Sazilar region, Ankara
Ankara, Polatlı Sazılar yöresindeki messiniyen yaşlı jips oluşumunun mineralojik ve jeokimyasal özellikleri
- Tez No: 237644
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA TOKSOY KÖKSAL, YRD. DOÇ. DR. PETER REDECKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı Ankara, Polatlı Sazılar bölgesindeki Messiniyen (Üst Miyosen) yaşlı jips oluşumunun petrografik, mineralojik ve jeokimyasal özelliklerini ortaya koymak, içerisindeki safsızlıkları incelemektir. Bunların yanısıra, safsızlıklarla birlikte bu ham maddenin alçı ve alçı plaka üretiminde kullanılabilirliğini endüstriyel standartlara bağlı olarak açıklamak hedeflenmiştir.Petrografik çalışmalara göre, farklı fiziksel özelliklere sahip jips türlerinden ilki, beyaz, masif, çok küçük kristalli, yarı transparan olan türdür. İkinci tür ise prizmatik, transparan, öz şekilli ve dilinimli selenittir. Jips kayacı ise kalsit ve kilce zengin bir matrikste yer alan kum tanesi boyutunda selenit kristalleri ve jips tanelerinden oluşmaktadır. Bu safsızlık mineralleri ince tabakalar halinde jips ile ardalanmalı olarak da gözlemlenmektedir.Taramalı electron mikroskobu çalışmaları safsızlık mineralleri, jips ve selenite arasındaki ilişkiyi belirlemek üzere gerçekleştirilmiştir. X-ışını difraktometresi çalışmaları ise kil tipini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu örneklerde, Ca-smektit başlıca safsızlık kil mineralidir. Nadir olarak, karışık tabakalı illit-smektit tipi de tanımlanmaktadır.Jeokimyasal analizlere göre kil safsızlık miktarı arttıkça, MgO, Al2O3, Fe2O3, Na2O, K2O (%ağ) değerleri de artmakta, SO3 (%ağ) değeri ise azalmaktadır. Öte yandan, kalsit safsızlığı değişen oranlarda CaO (%ağ) değerini control eder. Farklı kil ve kalsit zenginleşmesi gösteren beş farklı örnek grubu tanımlanmıştır. Kilce zengin örnekler, genel olarak vanadiyum, nikel, bakır ve kromca zenginleşmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to understand the petrographical, mineralogical and geochemical characteristics of Messinian (Upper Miocene) gypsum occurrence in Polatlı Sazılar region, Ankara and to determine the impurities associated with gypsum. Moreover, it is aimed to interpret the usability of this raw material with impurities in plaster and plasterboard production based on industrial standards.Based on petrographical study, the first variety of gypsum which have different physical properties is white massive, micro crystalline and translucent gypsum. Prismatic, transparent, idiomorphic and cleavage dominated selenite is the second variety. The gypsum rock is also identified that it is composed of sand sized selenite crystals and gypsum grains in a calcite and clay rich matrix. These impurity minerals also observed in thin beds alternating with gypsum.Scanning electron microscopic (SEM) studies are conducted to determine the relationship between the impurity mineral, gypsum and the selenite. X-ray diffractometry (XRD) studies were used to identify the type of clay minerals. In the samples, Ca-smectite is the essential impurity clay mineral. Rarely, mixed layer of illite-smectite is also identified.Geochemical studies also shows that as the amount of clay impurity increases, MgO, Al2O3, Fe2O3, Na2O, K2O (wt%) increases with decreasing SO3 (wt%). On the other hand, impurity of calcite controls the CaO (wt%) content in varying amounts. Five different groups of samples indicating different abundance of clay and calcite impurities are interpreted. The clay rich samples are enriched, in general, in vanadium, nickel, copper and chromium.