Designing lost circulation pills for polymer based drill-in fluids
Polimer esaslı resrvuar sondaj sıvıları için kaçak tapası tasarımı
- Tez No: 237643
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI GÜCÜYENER, PROF. DR. SERHAT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Formasyonu tahrip etmeyen özel olarak tasarlanmış kaçak tapaları dünyanın her yerinde basıncı düşmüş zonların delinmesinde etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Kaçak tapalarının optimizasyonu kaçağı etkin bir şekilde durdurmakta ve üretim zonunu sıvı ve katı girişiminden dikkate değer bir şekilde korumaktadır. Kaçak kontrol malzemelerinin şekli, tane boyutu dağılımı ve konsantrasyonu kaçak kontrol tapasının etkinliğini belirleyen başlıca parametrelerdir. Bu çalışmada Geçirgenlik Tıkama Cihazı kullanılarak değişik kaçak kontrol malzemesinin kaçağı önlemedeki etkinliği değerlendirilecektir. Değişik boyutta ve konsantrasyondaki mikronize selüloz ve boyutlandırılmış kalsiyum karbonat kaçak maddesi olarak değerlendirilecektir. Kaçak zonları seramik diskler ve delikli diskler kullanılarak simüle edilecektir. Gözenek çapı 20, 35, 60, 90, and 150 mikron olan seramik disklerin gözenek boyut dağılımı bilgisayar destekli görüntüleme tekniği kullanılarak belirlenecektir. Kek kalitesi, ilk filtrat hacmi ve toplam filtrat hacmi bu çalışmada değerlendirilen başlıca parametrelerdir. Testler 75 F ve 300 psi basınç farkında gerçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
Specially designed non-damaging lost circulation pills (LCP) are being effectively applied for drilling depleted zones worldwide. Optimizing the LCP compositions stop the lost circulation effectively and protect the production zone from liquid and solids invasion significantly. Shape, particle size distribution and concentration of the lost circulation materials (LCM) are key parameters determining the effectiveness of LCP. In this study, the Permeability Plugging Apparatus (PPA) is utilized to evaluate effectiveness of various LCM?s in curing the lost circulation. Sized calcium carbonates are used as LCM in different concentrations and in different particle size distribution. Lost circulation zones are simulated using the ceramic disks and slotted disks. Ceramic disks with nominal pore sizes 20, 35, 60, 90, and 150 microns are characterized in terms of pore size distribution using the computerized image analysis technique. Filter cake quality, spurt loss and filtrate volume are basic parameters to be evaluated in this study. Tests are performed at 75 F and 300 psi of differential.