Bursa yöresinde yetiştirilen bazı önemli şeftali çeşitlerinde kimyasal yöntemlerle seyreltme üzerine araştırmalar
Researches on the chemical thinning of some important peach cultivars grown in Bursa vicinity
- Tez No: 23770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
6» ÖZET Bu araştırma, 1992 yılında U.Ü» Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü ne ait Araştırma ve Uygulama Bahçesi ve Bursa Ziraat Meslek Lisesi Bahçesi' nde yapılmıştır. Cardinal, Redhaven ve J.H» Hale ceditlerinde meyve seyreltmesi amacıyla Ethrel (Sos 100 ve 150 ppm), Sevin NAA§ J.H.Hale çeşidinde ise 150 ppm (158.1 g), 100 ppm (150.0 g) ve 50 ppm (132.6 g) Ethrel, 1200 ppm (124.6 g) ve 800 'ppm (106.6 g) Sevin, 100 ppm (127.3 g) ve 50 ppm (122.7 g) NAA uygulamaları meyve ağırlığı açısından en iyi sonuçları vermiştir. Redhaven ve J.H.Hale çeşitlerinde Ethrel uygulamaları dışındaki uygulamalardan elde edilen meyvelerin ağırlıkları standartların çok altında olduğundan bu uygulamalar uygun görülmemektedir. Toplam döküm oranı, sürgünler üzerindeki meyve darılımı ve meyve irilikleri dikkate alındığında en iyi sonuçlar Cardinal çeşidinde 50, 100 ppm Ethrel ve 800 ppm Sevinş Redhaven çeşidinde 100, 150 ppm Ethrel | J.H.Hale çeşidinde 50, 100 ppm Ethrel uygu lamalarından alınmıştır. Uygulamalar, kontrol ve elle seyreltmeye göre meyvelerde zemin ve yüzey rengi açısından önemli bir etkide bulunmamışlardır. Uygulamaların Cardinal çeşidinde meyve eti sertliğini kontrole96 göre kısmen azalttığı, buna karşılık Redhaven ve J.H.Hale çeşitlerinde elle seyreltmeye göre arttırdığı belirlenmiştir. Ethrel uygulamaları suda eriyebilir kuru madde, (SEKM) miktarı acısından tüm çeşitlerde etkisiz olurken. Sevin uygulamaları sadece Redhaven çeşidinde SEKM miktarının elle seyreltmeye göre düşük olmasına neden olmuştur» NAA uygulamaları ise Redhaven ve J.H.Hale çeşitlerinin her ikisinde de SEKM miktarlarının elle seyreltmeye göre düşük olmasında önemli derecede etkilidir» Cardinal» Redhaven ve J.H.Hâle çeşitlerinde uygulamaların meyve pH'larına etkisi önemsizdir. Titre edilebilir asitlik acı¬ sından Cardinal ve J.H.Hale çeşitlerinde -Farklılık görülmemiş» buna karşılık Redhaven çeşidinde uygulamalar asitlimin elle seyreltmeye göre düşük olmasında etkili bulunmuştur. Et/çekirdek oranı üzerine uygulamaların etkisi Cardinal çeşidinde kontrole göre önemli olmamış, fauna karşılık Redhaven ve J.H.Hale çeşitlerinde uygulamalardan alınan meyvelerin et çekirdek oranları (15,88 - 10.14), elle seyreltmeden alınan meyvelere göre (Redhaven'de 21.00 ve J.H.Hale"de 20.95) daha düşük düzeylerde olmuştur.
Özet (Çeviri)
7.SUHMARY RESEARCHES ON THE CHEHICAL THINNINB OF SOME IMPORTANT PEACH CULTIVARS BROMN İN BURSA VICINITY This study was conducted in the Research and Practice Orc~ hard o-f Uludağ University Faculty o-f Agriculture Oapartment o-f Horticulture and in the Orchard o-f Agricultural Technical Lyceâ in Bursa. Ethrel (50, 100 and 150 ppm), Sevin (400, 800 and 1200 ppm) and NAA , 100 ppm p ratio, the distribution of fruits on the shoots and fruit size were considered together the best results were obtained from 50, 100 ppm Ethrel and 800 ppm Sevin applica tions in cv. Cardinals 100, 150 ppm Ethrel in cv. Redhaven? and 50, 100 ppm Ethrel in cv. J.H.Hale. The applications did not have a significant effect on the surface and ground colour of fruits compared with control and99 hand thinning» The applications have reduced partially the -flesh.firmness of Cardinal fruits compared with control, however incre ased the firmness in cvs. Redhaven and J.H.Hale as compared with hand thinning» While Ethrel applications have had insignificant effects in respect of soluble solids in all the cultivars. Sevin applicati ons caused to decre&Be the soluble solid content only in cv. Red- haven as compared with hand thinning. On the other hand NAA app lications were significantly effective on the soluble solid con tents in cvs» Redhaven and J.H.Hale as compared with hand thin ning. The effects of applications on fruit pH were insignificant in cvs» Cardinal, Redhaven and J.H.Hale» No difference was obser ved by the titratable acidity in cvs. Cardinal and J.H.Hale, howe ver in cv. Redhaven the applications were found to be effective on the lower acidity compared with hand thinning... The effects of applications on flesh/seed ratio were not significant compared with control in cv. Cardinal, but in cvs. Redhaven and J.H.Hale the flesh/seed ratios of fruits from appli cations (İS. 88-10. 14) were found to be lower than those of the fruits from hand thinning (21.00 in Redhaven and 20.95 in J.H.Ha-