Düzlemsel bir krank-biyel mekanizmasının kineto-elastodinamik analizi
  1. Tez No: 23769
  2. Yazar: SEVDA TELLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN KOPMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada düzlemsel bir krank-biyel mekanizmasının kineto-elastodinamik analizi yapılmıştır. Bu mekanizma hem pratikte yaygın olarak kullanıldığı hem de daha kolay analiz edilebileceği için tercih edilmiştir. Krank ve biyelin hareket denklemleri, bu uzuvların elastikiyeti göz önüne alınarak çıkartılmıştır. Bunlar dördüncü mertebeden, kısmi türevli, değişken katsayılı diferansiyel denklemlerdir. Bunların kesin analitik çözümleri mevcut değildir. Ancak bazı özel haller için yaklaşık çözümler vardır. Bu denklemler çözüm için önce lineerleştirilmiş, sonra indirgenmiş parametre ve Galerkin yöntemleriyle ayrı ayrı adi diferansiyel denklemlere dönüştürülmüştür. Bulunan yeni denklemleri çözmek için üç ayrı bilgisayar programı yazılmış ve integrasyon için 4.mertebeden Runge-Kutta-Gill metodu kullanılmıştır. Açısal hız, piston kütlesi, eksantrisite gibi çeşitli mekanizma parametrelerinin farklı değerleri için biyelin orta noktasındaki sehim ve gerilmelerin değişimi incelenmiş ve sonuçlar grafik halinde sunularak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the kineto-elastodynamic analysis of a planar slider-crank mechanism has been done. This mechanism has been preferred due to its widely usage in practice and easy analysis. The equations of motion of the crank and the connecting rod have been derived by considering their elasticity. The equations obtained are the partial differential equations of fourth order with variable coefficients. The exact analytical solutions of these equations are not known but there are some approximate solutions for special cases. In order to solve these equations, firstly they have been linearized and then have been reduced to ordinary differential equations using lumped parameter approach and Galerkin method. Since these differential equations cannot be solved analytically, three computer programs have been written and Runge-Kutta-Gill method have been used to integrate these equations. For the different values of several parameters of the slider-crank mechanism such as operation speed, slider mass and eccentricity, change of the transversal displacements and bending stresses at the midpoint of the connecting rod has been studied. Finally, the results obtained have been shown graphically and have been discussed in detail.