Biyodizel ve motorin karışımlarının yakıt kalitesi özelliklerinin iyileştirilmesi
Improving quality of the biodiesel and diesel fuel mixtures
- Tez No: 237711
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ÖZDALYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Dizel motorlarında alternatif yakıt olarak kanola, soya, ayçiçeği, şeker kamışı gibi bitkilerden elde edilen yağ ve esterleri kullanılmaktadır. Bu çalışmada ilk olarak kanola yağından biyodizel elde edilmiştir.Analiz laboratuarında (viskozite, yoğunluk, akma donma, kükürt, setan sayısı, setan indeksi) yakıt analizi gerçekleştirilmiştir. Deneyler sonucunda yakıt karışımları biyodizele göre moment,güçte artma ve özgül yakıt tüketiminde azalma elde edilmiştir.Dizel yakıtı ile elde edilen moment ve güç değerleri diğer yakıtlardan daha fazladır. Sonuçlar, performans bakımından dizel yakıtı yerine biyodizel ve değişik yakıt karışımlarının kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Diesel engine alternative as fuel, rapeseed, soybean, sunflower seeds of sugar as cane from plants in the oil and esters of used. The study of the first rapeseed oil biodiesel in person. The study of the first rapeseed oil biodiesel in person. Analysis laboratory at the (viscosity, density, pour freezing, and sulfur, setan number of employees, setan index) fuel analysis of was realized as a result of the Tests fuel blends biodiesel moment according to the power, increase and specific fuel consumption values achieve positive results in. Specific fuel consumption values achieve positive results in. Diesel fuel and the moment and the power capacities in other fuels more excessive. Results, with regard to the performance diesel fuel biodiesel instead of different and fuel mixtures can be used to show that the.