Bir crdı dizel motorda oksijen içerikli yakıt karışımlarının enjeksiyon, performans ve emisyon karakteristiklerinin incelenmesi
Inspection of injection, performance and emission characteristics of using oxygenated fuel blends in a crdi diesel engine
- Tez No: 507260
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTAN ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, saf petrol kökenli motorin, kanola-aspir karışımı biyodizel, solketal ve etanol gibi oksijenli yakıt karışımları bir common rail dizel motorunda üç farklı motor devrinde (1500 dev/dk, 2000 dev/dk ve 2500 dev/dk) ve ortalama motor yükünde (100 Nm)'de test edilmiştir. Detaylı ve karşılaştırmalı enjeksiyon, yanma ve emisyon analizleri yapılmıştır. Sonuçlar, biyodizel ve biyodizelin oksijenli yakıtlarla olan karışımlarının (%15 etanol - %85 biyodizel ve %15 solketal - %85 biyodizel) özgül yakıt tüketimi (ÖYT) petrol kökenli motorine göre daha yüksek olduğu göstermektedir. Biyodizele solketal ve etanol ilave edilmesi ÖYT değerini arttırmıştır. Tüm test yakıtları için silindir basınçları birbirine yakındır. Ana ve pilot enjeksiyon karakteristikleri, motorin ve biyodizel kullanıldığında önemli ölçüde değişmiştir. Emisyon sonuçlarına göre, biyodizel motorine oranla daha düşük CO ve THC emisyonun salınımına rağmen yüksek miktarda NOx ve CO2 emisyonu üretmektedir. Bununla beraber, solketal ve etanol yakıt karışımları biyodizele nazaran NOx emisyonunda artış göstermekte ve düşük CO2, CO ve THC emisyonları sağlamaktadır. Etanol-biyodizel ve solketal-biyodizel yakıt karışımları birbirlerine yakın sonuçlar vermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, pure petroleum diesel fuel, biodiesel obtained from canola-safflower biodiesel and oxygenated fuel additives such as ethanol and solketal were used. The fuels were tested in a common rail diesel engine. The test conditions were set at average engine load (100 Nm) and engine speed of 1500 rpm, 2000 rpm and 2500 rpm. According to test results, detailed and comparative injection, combustion, performance and emission analysis were performed. With regard to the results obtained, it was determined that brake specific fuel consumption (BSFC) of biodiesel and its blends with oxygenated fuels (15% solketal-85%biodiesel and 15% ethanol) were higher than those of petroleum diesel fuel. When solketal and ethanol were added to biodiesel, BSFC was increased. Maximum cylinder pressures were closed to each other for all test fuels. When biodiesel and diesel fuel were used, main and pilot injection characteristics of the test engine significantly changed. Despite of biodiesel emitted lower CO and THC emissions compared to diesel fuel, higher NOx and CO2 emissions were obtained. Solketal and ethanol fuel blend show an increase in NOx emissions on average compared to biodiesel and decrease in CO2, CO and THC emissions. It was found that solketal-biodiesel and ethanol-biodiesel results are similar to each other.