Safranbolu evlerinde kullanılan yapı malzemelerinin ses iletkenliğinin deneysel olarak incelenmesi
Of building materials used in Safranbolu house sound as experimental investigation of the conductivity
- Tez No: 237713
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHANETTİN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada sesin iç mekan ile olan ilişkisinin irdelenmesi, akustiğin tanımlanması, iç mekanlarda akustiğe etki eden faktörler ve bu faktörler göz önünde bulundurularak, akustiğin sağlanabilmesi için kullanılabilecek malzemeler ve yöntemler TS EN ISO 140-3 esaslarına göre araştırılmış, Safranbolu evlerinde ahşabın akustik üzerine etkisi irdelenmiştir.Örnek evlerinde uygulanan döşemelerde, en düşük ses değeri (44.3dB) ahşap arası cam yünü malzemeden yapılan uygulama örneklerinde, duvarlarda ise; en düşük ses değeri (50.8dB) kerpiç dolgulu ahşap iskeletli malzemeden yapılan duvar uygulama örneklerinde bulunmuştur.İç hacimlerde akustiğin sağlanabilmesi için hangi tür malzemelerin kullanılması gerektiği, ayrıca Safranbolu evlerindeki duvar ve döşemelerde akustiğin önemli unsurlarından biri olan ses geçirgenliği ölçümler yapılarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, sound indoors relations with the scrutiny, the acoustics of the definitions, indoors to acoustic impact factors and these factors in mind, the acoustics can be provided that can be used for materials and methods, TS EN ISO 140-3 basis according to the researched, Safranbolu house wood on acoustic effect has been analyzed .Sample applied at house on pavement, the lowest volume value (44.3dB) of wood material made from glass wool in the application example, is on the wall, the minimum sound value (50.8dB) wooden frame filled with brick made from materials found in the wall has practices.What kind of acoustics to ensure the internal volume of materials to be used also in the walls and floor in Safranbolu houses, one of the important elements of acoustic sound measurements made permeability was examined.