Atık plastiklerin demir cevherinin indirgenmesinde kullanılabilirliğinin araştırılması
An investigation on usage of waste plastics on reduction of iron ore
  1. Tez No: 237715
  2. Yazar: SERAP ERTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, polietilen (PE), polipropilen (PP) ve akrilonitrilbütadienstiren (ABS) atık plastiklerinin geri dönüşümü kapsamında demir cevherinin indirgenmesi çalışılmıştır. Demir cevheri olarak % 51,68 metalik demir oranına sahip manyetit cevheri kullanılmıştır. Çalışmalarda 1/2-1,0-1,5-2,0 saat sinterleme süresi, 1200, 1250, 1300 0C sinterleme sıcaklığı, % 5, % 10, % 15, % 20, % 25 oranlarında cevhere atık plastik parametreleri incelenmiştir. Ayrıca, cevher tozu tane boyutuna bağlı indirgenme özellikleri de bu çalışmada incelenmiştir.Deneysel sonuçlar; atık plastiklerin demir cevheri indirgenmesinde kullanılabileceğini göstermiştir. İndirgenme için optimum sinterleme sıcaklığı 1250 0C, sinterleme süresinin ise 1,5 saat olduğu gözlenmiştir. İndirgenme işleminde atık plastiğin çeşidine göre indirgenme miktarı değişmiştir. PE ve PP için optimum karışım miktarı % 10 iken ABS için bu oran % 25 olduğu sonucuna varılmıştır.Mikroyapı çalışmaları indirgenme sonrasında elde edilen yapının yüksek karbonlu çeliklere benzediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, reduction of iron ore by using waste plastics, such polyethylene (PE), polypropylene (PP) and acrylonitrilebutadienestyrene (ABS), has been investigated. Magnetite type iron ore with 51,68 % metallic content has been used. Sintering duration of 1/2-1,0-1,5-2,0 h., sintering temperature of 1200, 1250, 1300 0C and the waste plastics at the ratios of 5-10-15-20 and 25 % were used for the reduction processing. Additionally, the reduction as a function iron ore particle size has also been investigated.Experimental studies showed that the waste plastics used in this study could be successfully used for the reduction of iron ore. It was observed that ideal sintering temperature was 1250 0C while the optimum sintering duration was 1,5 h. The ratio of waste plastics in the mixture was varied according to its plastic type. The ideal mixture was 10 % for the PE and PE where as it was 25 % for the ABS.Microstructural examinations showed that the microstructure was similar to that of high carbon steels.