Kutu mobilyaların köşe birleştirmelerinde mukavemet özelliklerinin belirlenmesi ve sonlu eleman benzetimiyle karşılaştırılması
Determination of the endurance features of the furniture in the corner joints and its comparison with finite element simulation
  1. Tez No: 237716
  2. Yazar: CEM İYİİŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERCÜMENT N.DİZDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, İç Mimari ve Dekorasyon, Technical Education, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Gelişen teknoloji ile tasarımda kullanılacak konstrüksiyon hakkında önceden bilgi edinilmesiyle olası hataların önüne geçilebilmektedir.Bu çalışmada, kutu konstrüksiyonlu mobilyalarda yaygın olarak kullanılan köşe birleştirme tekniklerden olan kavelalı ve kavelalı-vida köşe birleştirmelerin, moment taşıma performanslarının deneysel olarak araştırılması ve teorik (sonlu eleman modeliyle) analizi yapılmıştır.Deneylerde malzeme olarak yonga levha (sunta) ve orta yoğunluklu liflevha (MDF) ile yapıştırıcı olarak polivinilasetat (PVAc) tutkalı kullanılmıştır.Deneyler sunta ile MDF nin ?kavelalı? ve ?kavelalı-vidalı? konstrüksiyonlarında, kritik yükler de göz önüne alınarak statik yükler altında yapılmıştır. Bu maksatla MDF ve sunta kullanılarak elde edilen köşe birleştirme numuneleri (TS 5913 standardına uygun olarak) diyagonal basınç ve diyagonal çekme testlerine tabi tutulmuştur.Ampirik deneyler sonucunda MDF ile üretilen kavelalı vidalı deney birleştirmesinin (% 99 güven düzeyinde değerlendirilmesiyle) daha fazla yük taşıdığı görülmüştür.Ampirik deneyler, üç boyutlu Sonlu Eleman Analizi (SEM) ile yapılan bilgisayar destekli analizlerin sonuçları ile karşılaştırılmış, %3-5 hata payı ile tüm sonuçların birbirleri ile örtüştüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
By means of having information formerly about construction that will be used in designing with the help of the developing technology, the errors that would be otherwise inevitable can be avoided.This study deals with the experimental research of the moment bearing performance of the dowel joint and dowel thread corner joint which are the most widely used techniques in the furniture with box construction and the analysis of these performances with the finite element model by using computer.Materials used in experiments were polyvinylacetate (PVAc) glue and particleboard and fiberboard with medium density(MDF).The experiments were done under the static load with taking the critical loads into consideration on the dowel joint and dowel thread corner joint of particleboard and MDF. Corner connection samples obtained from particleboard and MDF (in accordance with TS 5913 standard) were subjected to pressure and diagonal pull tests.At the end of the emprical experiments it was observed that the experimental connection with dowel thread which was produced with mdf carries more loads (with %99 Confidence interval).Additionaly, results of emprical experiments were compaired with the results of the computer supported finite element analysis and it was recognised that all results were close to one another with a error magrin of 3-5 percentage.