Atık plastik katkısının demir cevheri peletlerinin redüksiyon özelliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of waste plastic addition on reduction behavior of iron ore pellets
- Tez No: 355715
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHLİS NEZİHİ SARIDEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Metalurjisi ve Teknolojileri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde, düşük kaliteli cevherlerin ve kompozit pelet adı verilen, redükleyicisini içerisinde barındıran peletlere dayalı olarak çeşitli üretim yöntemleri geliştirilmiştir. Bu yöntemlerden biri ise nispeten düşük sıcaklıklarda (1350°C - 1400°C) ve kısa sürelerde redükleyici ergitmenin gerçekleştirildiği ITmk3 prosesidir. Bu proseste düşük sıcaklık sayesinde enerjiden, prosesin hızlı ilerlemesinden dolayı ise süreden tasarruf sağlanmaktadır. ITmk3 prosesinde redükleyici olarak kok kömürü kullanılmakta ve pik demir kalitesinde demir tanesi elde edilmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte plastiklerin yaygın olarak kullanılmaya başlanması, oluşan atık miktarında da önemli artışlara sebep olmuştur. Plastiklerin doğadaki çok uzun süren bozunumlarından dolayı atık plastikler, çevresel zararlara ve kirliliklere sebep olmaktadır. Plastiklerin geri dönüşümü ile bu problemler belli bir ölçüye kadar ortadan kaldırılabilmektedir. Atık plastiklerin demir çelik endüstrisinde kok yerine alternatif redükleyici olarak kullanılabilirliğinin araştırılması, atık plastik geri dönüşüm yöntemlerine alternatif oluşturacaktır. Ayrıca kokun demir çelik endüstrisinde yüksek oranlarda kullanılması önemli sorunlar teşkil etmektedir. Bu çalışmanın amacı, pik demir üretimine alternatif olan redükleyici ergitme prosesinde kömür yerine kullanılabilecek alternatif, ucuz bir redükleyici geliştirmek ve plastik atıkların geri dönüşümüne farklı bir uygulama alanıyla katkıda bulunmaktır. Bu amaçla yapılan deneysel çalışmalarda, atık plastikler kompozit peletlere redükleyici olarak ilave edilmiştir. Atık plastik olarak; plastik atıklar sınıfında yüksek bir kullanım oranına sahip olan PET (Polietilen teraftalat) atıkları, içerdiği yüksek karbon oranından dolayı kullanılmıştır. Deneysel çalışmalarda, PET atıklarını, kok ve manyetit cevherini barındıran kompozit peletler hazırlanmıştır. Hazırlanan bu kompozit peletler, görece yüksek sıcaklıklarda ve çeşitli sürelerde redükleyici ergitme işlemine tabi tutulmuşlardır. İşlem süresince pelette meydana gelen değişim ve dönüşümler gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Traditionally, the method of iron and steel production facilities are based on the blast furnace. In the blast furnace method, iron ore charged in the form of lump ore, pellets or sinter. Together with a sufficient amount of ore and flux, fuel oil or mostly coke is used as a reductant. Dependence on such a high rates of coke, leads to the use of high quantities of coke. The development of new production technologies and reducing dependence on coal provides a significant contribution to iron and steel industry. Nowadays, various production methods have been developed based on using low quality ores and composite pellet which include its self reductant. One of these methods is ITmk3 process which carried out at relatively low temperatures (1350°C -1400°C) and in short times. Thanks to low temperatures and short reduction times, energy and time is saved in this process. In the ITmk3 process, coke is used as reductant and successful results obtained up to now. Depends on improving technology using of plastics in the world increases day by day and the amount of waste plastics increase as a result of high consumption. The long degradation period of plastics in nature cause the plastic wastes to be a major problem for environmental damage and pollution. By recycling of plastics these problems can be eliminated. For this aim plastics can be used as alternative reductant for iron and steel industry instead of coke. Additionally, high production cost and high consumption of coke has always been the primary problem of iron and steel industry. The aim of this study is reduction of costs due to coke consumption in iron making and environmental damage caused by waste plastics. By this aim waste plastics were added to composite pellets as reductant. In this study PET (Polyethylene terephthalate) which is the remarkable percent of plastic wastes, was used due to its high carbon content. In the experiments, composite pellets which contain PET wastes, coke and magnetite iron ore were prepared. After that, composite pellets were reduced at relatively high temperatures during various reduction times in order to investigate its behavior during reduction melting process.