Yönlendirilmiş yongalevha(OSB)'larda yonga yönü ve geometrisinin levha direncine etkilerinin belirlenmesi
Oriented chip sheets (OSB) and geometry of the chip direction determination of sheet effects resistant
- Tez No: 237720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ÖZÇİFÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, İç Mimari ve Dekorasyon, Technical Education, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
- Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, yönlendirilmiş yongalevha(OSB)'larda yonga yönü ve geometrisinin levha direncine etkilerini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Titrek kavak odunundan elde edilen yongaların temininde kaplama fabrikası artıkları tercih edilmiş ve fabrika artıklarının üretime nasıl kazandırıldığı da gözlemlenmiştir.Deney örnekleri hazırlanırken 0,6 mm kalınlığında, 60 mm ve 110 mm boylarında yongalar kullanılmıştır. Bu yongalar levha boyuna paralel, 45° ve dik olmak üzere üç farklı yönde serilerek levhalar üretilmiştir. Yapıştırıcı madde olarak %47'lik fenol formaldehit tutkalı kullanılmıştır. Hazırlanan taslak 180±3 °C sıcaklıkta, 35 kg/cm² basınç ile 7 dakika süre ile preslenmiştir.Yapılacak testler için standartlara uygun boyutlarda kesilen deney örnekleri, değişmez ağırlığa ulaşıncaya kadar %65±5 bağıl nem ve 20±2°C sıcaklıktaki koşullarda kondisyonlanmıştır. Bu üretilen levhalar ilgili standartların esaslarına uyularak fiziksel özelliklerinden yoğunluk, rutubet miktarı, su alma miktarı, kalınlıkta artış oranı ve ısı iletim katsayısı belirlenmiştir. Daha sonra mekanik özelliklerden eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü, yüzeye dik ve paralel çekme deneyleri ve son olarak da teknolojik özelliklerden levha yüzeyine dik çivi ve vida tutma deneyleri yapılmıştır.Deney sonuçları ANOVA ve Duncan testi kullanılarak üretim değişkenlerinin levha özelliklerine etkileri belirlenmiştir. Yonga yönü ve geometrisinin deney levhalarının yoğunluk, rutubet ve su alma özelliklerine etkisiz olduğu görülmüştür. Yonga yönü ise kalınlıkta artış ve ısı iletim katsayısı değerini değiştirmiştir. Mekanik özelliklerde ise yonga yönü; eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü, paralel çekme dirençlerini etkilemiş, dik çekme çivi ve vida tutma dirençlerini etkilemediği tespit edilmiştir. Yonga boyu ise tüm mekanik özelliklerde etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, guided chip sheets (OSB) of the sheet resistance and geometry in the direction of the chip to determine the impact has been made with. Plant residues in the coating of choice for chips to win and how the factory is no longer in production has been observed.Experiment 0.6 mm thick samples were prepared, in 60 mm and 110 mm size chips are used. These chips lengthwise parallel plate, 45 ° and three different directions perpendicular to the sheets in the series were produced. Phenol formaldehyde glue adhesive substance is used as %47. 180 ± 3 ° C was prepared draft plate temperature, 35 kg / cm ² pressure and has pressed for a period of 7 minutes.Be made for tests according to standard experimental samples were cut to size, will not change until the weight reached 65 ± 5% relative humidity and 20 ± 2 ° C temperature conditions is the condition. This produced plates meet standards on the basis of the physical properties, density, moisture quantity, get water quantity, thickness and heat transmission coefficient in the growth rate was determined. Then,bending resistance, mechanical properties, bending elasticity module detection, perpendicular and parallel to the surface experiments, and finally the withdrawal of the technological features perpendicular to the surface of the nail plate and screw retention experiments were made.Experimental results using ANOVA and Duncan test trial plate production variables impact properties were determined. Direction and geometry of the experimental plate chip density, moisture, and get water features is deemed to be ineffective.Increase in the thickness direction of chip and heat transmission coefficient has changed. The direction of the chip in mechanical properties, bending, elasticity module, parallel withdrawal affect resistance has not affect resistance to vertical pull the nail and screw retention. The chip size has been effective in all mechanical properties.