Yüksek alaşımlı çeliklerin %10 H2SO4 ve %10 HCl çözeltileri içerisindeki korozyon davranışlarının incelenmesi
Investigation of corrosion behaviours of high allow steels in %10 H2SO4 and %10 HCl solutions
- Tez No: 237721
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ SUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yapılan bu çalışmada; yüksek alaşımlı dökme çeliklere uygulanan yaşlandırma ısılişleminin ve Ni içeriğinin, sertliğe ve farklı ortamlardaki korozyon direncine etkisiincelenmiştir. İncelenen çeliklerin yaşlandırma ısıl işlemi, bibirini takip eden ikiadımda gerçekleştirilmiştir. Birinci adım 1200 oC'de 6 saat tutulmuş ve ardından suverilmiştir. İkinci adımda 750 oC'de 18 saat yaşlandırılmış ve havada soğutulmuştur.Bu numunelere iki farklı yöntem ve iki farklı çözelti hazırlanarak deneyleryapılmıştır.Deneylerden bir tanesinde %10 H2SO4 ve %10 HCI çözeltilerine döküm haldeki veyaşlandırma ısıl işlemi uygulanmış numuneler daldırılmış ve belirli sürelerdebekletildikten sonra çıkartılıp ağırlık kayıpları ölçülmüştür. Diğer yöntemde iseincelenen alaşımlar % 10 H2SO4 ve % 10 HCI çözeltisinde potansiyodinamikpolarizasyon deneylerine tabi tutulmuştur.Gerek döküm halinde gerekse yaşlandırılmış durumda alaşımların Ni içeriği arttıkçasertliği azalmıştır. Yaşlandırma ısıl işlemi özellikle östenitik matrisli alaşımlarınsertliğini önemli miktarda arttırmıştır.İncelenen alaşımların Ni içeriğinin artması ile korozyon direnci azalmıştır. Ferritikmatrisli alaşımın korozyon direnc i yaşlandırma ısıl işlemi ile azalırken, östenitikmatrisli alaşımların korozyon direnci artmıştır. HCI çözeltisi H2SO4 çözeltisinenazaran daha saldırgan bir ortam oluşturmuştur.Anahtar Sözcükler : Korozyon, Yüksek Alaşımlı Çelikler, Yaşlandırma.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of aging heat treatment applied to the high alloy cast steelsand Ni content on the hardness and corrosion resistance in various solutions wereinvestigated. Aged heat treatment of the investigated steels was performed in twosubsequent steps. In the first step, the steel was held at 1200 oC for 6 hours and thenwas quenched. In the second step, it was aged at 750 oC for 18 hours and cooled byair. Two different methods and solutions were used for these samples to perform theexperiments.In one of the experiments, as -cast and aged samples were suspended in % 10 H2SO4and %10 HCI solutions and then their weight losses were measured after waiting acertain period of time. In the other method, investigated alloys were exposed topotentiodynamic polarization experiments in % 10 H2SO4 and % 10 HCI solutions.Hardness of the samples was decreased with increasing Ni content of the alloys forboth as-cast and aged conditions. Aging heat treatment increased especially thehardness of austenitic matrix alloys significantly.Corrosion resistance of the samples was decreased with increasing Ni content of theinvestigated alloys. Corrosion resistance of the aus tenitic matrix alloy was increasedwith the aging heat treatment while that of ferritic matrix alloy decreased. HCIsolution formed a more aggressive environment than H2SO4 solution.Keywords : Corrosion, High Alloy Steels, Aging.