Giresun ilinde kullanılan yakıtların türlerine göre çevreye olan etkilerinin ve maliyetlerinin analizi
Analyse of the costs and effects to the environment according to the types of fuel used in Giresun
- Tez No: 237723
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada; çok yakında doğalgaz kullanımına geçecek olan Giresun ilinde, ısıtmada kullanılan yakıtların çevresel etkilerinin yarattığı sonuçları irdelenmiş, maliyetler açısından avantaj ve dezavantajları doğalgaz ile karşılaştırılmıştır. Meteoroloji il müdürlüğünden alınan 1975?2005 yıllarına ait meteorolojik olaylar raporu, ilin coğrafi konumu dikkate alınarak incelenmiş, hangi aylarda, ortalama sıcaklığa, rüzgâr hızına ve rüzgâr yönüne bağlı olarak hava kirliliğinin yoğunlaştığı tespit edilerek yorumlanmıştır. Çalışmada ayrıca ilde faaliyet gösteren yetkili kömür ithalatı yapan işletmelerden bahsi gecen yakıtların kimyevi özellikleri alınmış, işletme tarafından birim fiyatları tespit edilmiştir. Yapılan hesaplamalarda, mesken mahaller için yakıt olarak doğalgaz seçildiğinde hava kirliliğinin minimum seviyelerde olduğu, ayrıca mesken mahal sahiplerine, ekonomik yönden daha avantajlı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
With this work; effects to the environment of the fuel used in Giresun city, which is going to begin using natural gas soon, taken in hand, compared with natural gas in terms of advantages and disadvantages of costs. The Meteorology report, which was taken from the City Meteorology Office about the activities between the years 1975 and 2005, analised by noticing the georaphical position of the city, air pollution?s density was detected and interpreted monthly according to the average temperature, the speed and direction of wind. Also in this work fuels chemical properties were taken from responsible importer companies and unit prices were detected by these companies. With the calculations it is seen that, when natural gas is choosen as fuel in for bullt-up areas, the air pollution is going to be in minimum levels, also has more