Emprenye yapılmış ağaç malzeme üzerine uygulanan üstyüzey işlemlerinin yanma direncine etkilerinin belirlenmesi
Determination of effects of impregnated wood finishing processes on combustion strength of wood materials
- Tez No: 237722
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHANETTİN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
- Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada çam, kayın ve sapelli ağaçlarından elde edilen deney örnekleri emprenye ve üstyüzey işlemlerine maruz bırakıldıktan sonra ASTM-E 69 esaslarına göre yanma özellikleri araştırılmıştır. Bu amaçla, ağaç malzemeler, Boraks(Bx), Borik Asit(Ba), Tanalith-E(Tn) ve İmersol AQUA(İm) ile emprenye yapıldıktan sonra; sentetik, su bazlı, poliüretan ve asit sertleştiricili vernikler ile verniklenmiştir. Taslaklar hava kurusu rutubette (%12) emprenye yapılmış ve 9x19x1016 mm boyutlarında hazırlandıktan sonra üstyüzey işlemleri uygulanmıştır. Örneklerin tam kuru yoğunlukları, hava kurusu yoğunlukları, emprenye retensiyon oranları, vernik katı madde miktarları, katman kalınlığı miktarları ve ASTM-E 69 esaslarına göre yanma değerleri belirlenmiştir. Deneylerde; tam kuru yoğunluk (g/cm3), hava kurusu yoğunluk (g/cm3), vernik katı madde miktarları (%),vernik katman kalınlıkları (µm), ağırlık kaybı (%), açığa çıkan O2 (%), CO(ppm) ve No (ppm), sıcaklık değerleri(oC) belirlenmiştir. Sonuç olarak; en yüksek, tam kuru yoğunluk (0,66g/cm3), hava kurusu yoğunluk (0,72g/cm3) ile kayın ağacında, en yüksek emprenye retensiyon oranı(6,83) borik asit ile emprenye yapılmış sapelli ağaç malzemede, en yüksek vernik katı madde miktarı (%61) ile poliüretan vernikte, en yüksek katman kalınlığı (113 µm) ile poliüretan vernikte ölçülmüştür.Yanma deneyinde ise en yüksek; ağırlık kaybı (%93,17) ile borik asit emprenye yapılmış sentetik vernik uygulamalı kayın grubunda, O2 miktarı (%18,64) Borik asit ile emprenye yapılan poliüretan vernikli sapelli grubunda, CO miktarı (5125,32 ppm) İmersol AQUA ile emprenye yapılan su bazlı vernik uygulanmış kayın grubunda, NO değeri (152,41 ppm) Tanalith-E ile emprenye yapılımş sapelli ağaç malzeme üzerine uygulanan su bazlı vernik grubunda ve sıcaklık değeri (371,08 0C) ile İmersol AQUA emprenyeli kayın malzeme üzerine uygulanmış su bazlı vernik grubunda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the samples obtained from pine, beech and sapelle woods were studied in terms of their combustion qualities in accordance with the principles presented in ASTM-E-69 standards after those samples were exposed to impregnating and upper-surfacing processes. For this end, Borax (Bx), Boric acid (Ba), Tanalith-E(Tn) and Imersol AQUA (Im) were used as impregnating substances while synthetic, water-based, polyurethane and acid hardener varnishes were used as upper surface substances. The drafts were impregnated under air-dry humidity (12%) and prepared with 9x19x1016 milimeter size, upper surface process was applied. Completely dry densitres, air-dry thickness, impregnation retention proportions, solid substance amounts of varnish, layer thickness and the combustion values of the samples in accordance with the ASTM-E 69 principles were determined. In the experiments, completely dry densitres (g/cm3), air-dry densitres (g/cm3), solid substance amounts of vanish (%), varnish layer thickness (µm), weight loss (%), O amount (%), CO (ppm) and NO (ppm), temperature values (?C) were identified.As a result; the highest oven dry densitres was measured in beech wood (0,66g/cm3), in and in air-dry thickness (0,72 g/cm3), the highest impregnation retention proportion (6,83) was measured in sapelle wooden material which was impregnated with boric acid, the highest varnish solid substance amount (61%) was measured with polyurethane varnish, the highest layer thickness (113 µm) was measured with polyurethane varnish.In combustion test, the highest value was found in synthetic varnish experimental beech group impregnated with boric acid and weight loss ( 93,17%), O amount ( 18,64%) in sapelle group polyurethane varnish impregnated with Boric asit, CO amount ( 5125,32 ppm) in beech group on which water-based varnish impregnated with Imersol AQUA was employed, NO value ( 152,41 ppm) in water based varnish group which was employed on sapelle wooden material impregnated with Tanalith-E and temperature value (371,08 ?C) and Imersol AQUA impregnation was found in water based varnish group which was applied on beech material.