Ordu ve Giresun illerinde dalga enerjisi potansiyelinin değerlendirilmesi
Evaluation of wave energy potential in Ordu and Giresun provinces
  1. Tez No: 916897
  2. Yazar: MUHAMMET FATİH KIRCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAMİ GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
İnsan var oldukça enerji ihtiyacı da var olmaya devam edecektir. Toplumlar en temel aydınlanma, ısınma, yemek pişirme vb. gibi ihtiyaçlarını karşılayabilmek için enerjiye ihtiyaç duymaktadırlar. Her geçen gün artan enerji ihtiyacı ve maliyetleri, üretici ve tüketicileri yenilenebilir enerji kaynaklarına yönlendirmektedir. Ülkelerin enerjide dışa bağımlılığını azaltmak, enerji güvenliğini sağlamak, yerli yenilebilir enerji ile mümkündür. Üç tarafı denizlerle çevrili, kıyı uzunluğu 8.210 km olan ülkemizde potansiyeli yüksek yenilenebilir enerji kaynaklarından biri de dalga enerjisidir. Dalga enerjisinin önemi, sürdürülebilir ve çevre dostu bir enerji kaynağı olmasından kaynaklanmaktadır. Deniz dalgalarının kinetik enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren bu teknoloji, fosil yakıtların neden olduğu karbon emisyonlarını azaltmaya yardımcı olur ve iklim değişikliğiyle mücadelede önemli bir rol oynar. Ayrıca, dalga enerjisi kesintisiz ve öngörülebilir bir enerji kaynağıdır, bu da enerji arz güvenliğini artırır. Deniz kıyısı uzun ve dalga potansiyeli yüksek olan ülkeler için dalga enerjisi, enerji çeşitliliğini artırarak ekonomik ve stratejik avantajlar sağlar. Bu tez çalışmasında, dalga enerjisi üretiminde kullanılan sistemler ve dönüşüm sistemlerinin sınıflandırılmasından bahsedilmiş, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün 2021 yılında Ordu ilinde bulunan istasyon verileri incelenerek, Orta ve Doğu Karadeniz'in birleştiği şehrimiz Ordu'nun dalga enerjisi potansiyeli değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As long as humans exist, the need for energy will continue to exist as well. Societies require energy to meet their basic needs such as lighting, heating, cooking, and more. The ever-increasing demand and costs for energy are directing producers and consumers towards renewable energy sources. Reducing countries' dependence on foreign energy and ensuring energy security is possible with domestic renewable energy. One of the high-potential renewable energy sources in our country, which is surrounded by seas on three sides and has a coastline of 8,210 km, is wave energy. The importance of wave energy stems from it being a sustainable and environmentally friendly energy source. This technology, which converts the kinetic energy of ocean waves into electrical energy, helps reduce carbon emissions caused by fossil fuels and plays a significant role in combating climate change. Additionally, wave energy is a continuous and predictable energy source, which enhances energy supply security. For countries with long coastlines and high wave potential, wave energy provides economic and strategic advantages by increasing energy diversity. In this thesis, systems used in wave energy production and the classification of conversion systems are discussed. The wave energy potential of Ordu, a city where the Central and Eastern Black Sea regions meet, is evaluated by examining the station data from 2021 provided by the Ministry of Environment, Urbanization and Climate Change, General Directorate of Meteorology.