CAN ve TTCAN sistemlerinin modellenmesi ve performans analizi
Modelling and performance analysis of CAN and TTCAN systems
  1. Tez No: 237746
  2. Yazar: ALPER KARADUMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT TEHRUH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kontrolör Alan Ağı (CAN), özellikle otomotiv endüstrisinde kullanılan, araç üzerindeki elektronik kontrol üniteleri (ECU) arasındaki iletişimi sağlayan yüksek güvenilirlikli bir gerçek zamanlı haberleşme protokolüdür.Yüksek hızı, güvenilirliği ve düşük maliyeti nedeniyle başta otomotiv sektörü olmak üzere kısa sürede birçok endüstriyel uygulamada kullanılmıştır. Kontrolör Alan Ağı yüksek öncelikli mesajlar için düşük veri gecikmesi sağlamasına karşılık düşük öncelikli mesajların iletimi için belirli bir gecikme sınırını garanti edemez. Bu sorunun çözümlenmesi için Zaman Tetiklemeli Kontrolör Alan Ağı geliştirilmiştir.Bu çalışmada Zaman Tetiklemeli Kontrolör Alan Ağlarının (TTCAN), normal Kontrolör Alan Ağlarına göre sağlayacağı performans gelişmesinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla Kontrolör Alan Ağı ve Zaman Tetiklemeli Kontrolör Alan Ağı modelleri geliştirilerek simülasyon sonuçlarında elde edilen değerler karşılaştırılmıştır. Sonuçlar Zaman Tetiklemeli Kontrolör Alan Ağı sistemlerinin, normal Kontrolör Alan Ağı sistemlerine göre büyük performans gelişmesi sağladığını göstermektedir
Özet (Çeviri)
Controller Area Network is a real time communication protocol originally developed to connect Electronic Control Units (ECUs) in automotive applications.Because of its high performance, reliability and low cost it has also become a protocol widely used in industrial automation and various application areas. Controller Area Network (CAN) guaranties low message latencies for high priority messages. However, it does not provide guarantied upper bound message latencies for low priority messages. In order to solve this problem, Time Triggered Controller Area Network (TTCAN) structure has been developed.In this study, the performance improvement gained by the TTCAN architecture against CAN has been investigated. In order to investigate the performance improvement simulation models for CAN and TTCAN systems have been developed and simulation results have been evaluated. Simulation results have shown that TTCAN systems provide significant performance improvement over CAN systems.