Tavuk etindeki hareketli aeromonas türlerinin izolasyonu, identifkasyonu ve antibiyotik dirençliliği
Isolation, identification and antibiotic resistance of motile aeromonas species in chicken meat
- Tez No: 237768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ERDOĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kahramanmaraş'ın farklı süpermarket ve kasaplarından toplanan 20'si tavuk but, 20'si tavuk kanat ve 10'u tavuk göğüs olmak üzere toplam 50 tavuk eti örneğinde hareketli Aeromonas türlerinin izolasyonu, identifikasyonu ve antibiyotik dirençliliği yapılmıştır.Çalışmada incelenen, 20 tavuk but örneğinin 11'inde (%55), 20 tavuk kanat örneğinin 12'sinde (%60) ve 10 tavuk göğüs örneğinin 6'sında (%60) olmak üzere toplam 50 örneğin 29'ından (%58) hareketli Aeromonas türleri izole edilmiştir.Hareketli Aeromonas türleri ile kontamine olduğu saptanan 11 tavuk but örneğinin 5'inde (%45,4) Aeromonas hydrophila, 3'ünde (%27,3) Aeromonas caviae, 3'ünde (%27,3) Aeromonas sobria, 12 tavuk kanat örneğinin 6'sında (%50) A. hydrophila, 4'ünde (%33,3) A. caviae, 2'sinde (%16,7) A. sobria ve 6 tavuk göğüs örneğinin 3'ünde (%50) A. hydrophila, 2'sinde (%33,3) A. caviae, 1'inde (%16,7) A. sobria identifiye edilmiştir.İdentifiye edilen 29 Aeromonas suşlarına 23 farklı antibiyotik diski kullanılmıştır. Antibiyotik dirençliliği disk difüzyon metodu ile belirlenmiş ve kullanılan antibiyotiklere değişik oranlarda direnç tespit edilmiştir.Tavuk etlerinin kesim aşamasından, paketlenmesine ve satışına kadar her aşamada hijyen kurallarına titizlikle uyulması, nakliye sırasında soğuk hava sistemleri olan araçlarla sevk işlemleri kısa sürede yapılarak, yeterli ısı işleminden sonra tüketilmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Isolation, identification and antibiotic resistance of motile Aeromonas species were analysed at 50 chicken meats samples including 20 chicken legs, 20 chicken wings and 10 chicken breasts purchased from different supermarkets and butchers in Kahramanmaraş.According to the findings, motile Aeromonas species were isolated from 11 of 20 chicken leg samples (55%), 12 of 20 chicken wing samples (60%), 6 of 10 chicken breast samples (60%) and totally 29 of 50 chicken meat samples (58%).Aeromonas hydrophila was found to be in 5 samples (45.4%), 3 samples were Aeromonas caviae (27.3%) and 3 samples were Aeromonas sobria (27.3%) of 11 positive chicken leg samples; 6 samples were A. hydrophila (50%), 4 of them were A. caviae (33.3%) and 2 samples were A. sobria (16.7%) of 12 positive chicken wing samples; 3 samples were identified as A. hydrophila (50%), 2 samples were A. caviae (33.3%) and 1 sample was A. sobria (16.7%) of 6 positive chicken breast samples.Antibiotic resistance of 29 Aeromonas strains was determined by the disc diffusion method against 23 different antibiotic discs and resistance to antibiotic agents in these strains was observed in different inhibition zones.It is suggested that food hygiene must be considered from cutting chicken to packaging and selling. Particularly, transportation of chicken meat should be in cold storage system vehicles in a short time. And chicken productions should be consumed after adequate heat processing.