Sınır değer problemlerinin green fonksiyonları ile çözümü üzerine
On the solution of boundary value problems via greens functions
  1. Tez No: 237804
  2. Yazar: SEDA ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT ÇEVİKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Belirli bir diferensiyel denklemin verilen sınır koşulları ile birlikte oluşturduğu sisteme sınır-değer problemi denir. Sınır-değer problemleri fizik, mühendislik, tıp, astronomi gibi bilimsel alanlarda sıkça görülen uygulamalı matematiğin temel kavramlarındandır. Sınır-değer problemlerinin çözümleri birçok farklı metotla yapılmakta olup, bu çalışmanın amacı çözüm yöntemlerinden biri olan Green fonksiyonları yardımıyla çözümlerin tanıtılmasıdır. Birinci bölümde genel tanım ve teoremler, ikinci bölümde sınır-değer problemleri ve bunların geniş bir sınıfını oluşturan Sturm-Liouville probleminin tanıtımı ve özellikleri, sınır-değer problemleri için Green fonksiyonlarına ait kavramlar, özellikler ve kurulumuna ait örneklerle birlikte uygulamaları yer almaktadır. Son bölüm İntegral denklemlere ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
Boundary value problem consists of a certain differential equation and given boundary conditions. Boundary value problems are the essential notion of applied mathematics which is often used in the fields such as physics, engineering, medical and astronomy. The solution of boundary value problems can be done by many differents methods. The purpose of this work is to introduce the method of Green?s functions in the solutions. In the first section, some essential definitions and theorems are given. In the second section, an introduction of boundary value problems and Sturm-Liouville problem - which is a wide class of boundary value problems- are presented. Also, notion of Green?s functions with their properties, examples on the construction of these functions and some applications are examined. Last section is devoted to integral equations.£